Porzellanfabrik Friedrich Eger & Co. K.G

• Friedrich Eger & Co

• Autor/WytwórcaPorzellanfabrik Friedrich Eger & Co. K.G
  • NazwaPuzderko
  • Miejsce powstaniaMartinroda (Niemcy)
  • Czas powstania1915 - 1939
  • Technikazłocenie, naszkliwne, malowanie na glazurze
  • Materiałceramika; porcelana
    • Na spodzie czary złota sygnatura malowana naszkliwnie: związane PM pod koroną :
    • PM
    • ; Porzellanfabrik Friedrich Eger & Co. K.G
    • Na wierzchu pokrywy na białym tle barwny herb Szczecina z tarczą z wcięciem:
    • Stettin
    • ; Porzellanfabrik Friedrich Eger & Co. K.G

Owalne puzderko ceramiczne z okrągłą, płaską pokrywą na trzech niskich, złoconych nóżkach. Czara i brzeg pokrywy w barwie kobaltowej ze złoconą dekoracją palmetowo-roślinną o powtarzalnych motywach malowanych naszkliwnie. Pokrywa od góry uwypuklona, wewnątrz posiada zagłębienie umożliwiające nałożenie jej na brzeg czarki.

Puzderko ceramiczne odkryto podczas badań wykopaliskowych na szczecińskim Podzamczu, w obrębie kwartału V, pomiędzy ulicami Czwartkową, Warzywną, Małą Odrzańską oraz Rybaki. Prezentowane puzderko jest porcelanowym suwenirem przeznaczonym dla podróżnych odwiedzających przedwojenny Szczecin. Zostało wyprodukowane przez fabrykę porcelany leżącą w małej wiosce Martinroda w niemieckiej Turyngii, istniejącej od około 1900 roku. Założycielami „Porzellanfabrik Martinroda Friedrich Eger und Co” byli ojciec z synem, Friedrich i Hermann Eger. Przedsiębiorstwo w krótkim czasie stało się światową firmą znaną zarówno w kraju, jak i za granicą z eleganckiej porcelany najwyższej jakości. Zakład zajmował się wytwarzaniem pamiątek i artykułów fantazyjnych, porcelany użytkowej i ozdobnej, jak również ażurowych talerzy i filiżanek do mokki. Produkty te stale prezentowano na różnego rodzajach wystawach, w tym międzynarodowych targach odbywających się w Lipsku, będącym największym ośrodkiem wystawienniczym na świecie. Wraz z wybuchem drugiej wojny światowej przedsiębiorstwo wstrzymało produkcję, którą ponownie wznowiono w 1946 roku.