C. Wilhelm & Co

• porcelana

• Autor/WytwórcaC. Wilhelm & Co
  • NazwaFiliżanka
  • Miejsce powstaniaDeesbach (Europa; Niemcy; Turyngia; powiat Saalfeld-Rudolstadt)
  • Czas powstania1915 - 1939
  • Technikazłocenie, naszkliwne, malowanie na glazurze
  • Materiałporcelana
    • pod tarczą napis czarną farbą: Stettin:
    • Stettin
    • ; C. Wilhelm & Co
    • po skosie pokrywając sygnaturę cynobrowy odręczny napis Handausgemalt.:
    •  Handausgemalt
    • ; C. Wilhelm & Co
    • wewnątrz stopy napis DEESBACH Thüringen w dwóch wierszach:
    • DEESBACH Thüringen
    • ; C. Wilhelm & Co
    • wewnątrz stopy sygnatura w kolorze srebrnym CW&Co nad zamkniętą koroną :
    • CW&Co
    • ; C. Wilhelm & Co

Wysoka, rozszerzająca sie ku górze biała filiżanka z uszkiem o dekoracyjnym, ażurowym kształcie wysuniętym ponad krawędź czary. Na boku ścianki malowany naszkliwnie okazały (obejmujący niemal połowę powierzchni czarki) barwny herb Szczecina z gryfem w tarczy ujętej w labry i zwieńczonej koroną (muralis). Pod tarczą napis czarną farbą: Stettin. Podwójny żółty otok (złocenie) wokół podstawy i wokół krawędzi wylewu oraz pojedynczy wzdłuż ornamentu uszka. Stopa nieco poszerzona.

Porcelanowa filiżanka znaleziona na szczecińskim Podzamczu w kwartale pomiędzy ulicami Czwartkową, Warzywną, Małą Odrzańską i Rybaki przez podczas prac archeologicznych zespołu Pracowni Archeologicznej Zamku Książąt Pomorskich w 2008 roku. Filiżanka została wyprodukowana w fabryce porcelany „Porzellan- und Glasmanufaktur Carl Wilhelm und Co” w miejscowości Deesbach w niemieckiej Turyngii. Manufaktura została założona w 1870 roku przez dwóch braci Carla Wilhelma oraz Karla Baerschneidera, w szybko stając się światową firmą znaną zarówno w kraju, jak i za granicą z eleganckiej porcelany o najwyższej jakości. Zakład specjalizował się przede wszystkim w wytwarzaniu porcelany artystycznej, w markowych produktach, takich jak: kubki do mokki, wazony, popielniczki, talerze, a także patery na owoce. Znany był on również z przedmiotów upominkowych, ozdabianych widokami bądź też elementami herbowymi w polerowanym złocie. Produkowane obiekty z gustownie, ręcznie malowanymi dekoracjami, stanowiły wyjątkowe dzieła sztuki, cieszącymi się ogromną popularnością. Obecnie także są atrakcyjne dla wielu kolekcjonerów. Po zakończeniu drugiej wojny światowej następcą prawnym przedsiębiorstwa został Kombinat „VEB Zierporzellanwerke Lichte”.