nieznany, Warenhaus Rudolph Karstadt, Stettin (1916-1945)

Wieszak do szafy

• wieszak na ubrania
Wieszak do szafy
  • moda, Breitestrasse, sklepy > domy towarowe, znaki > znaki towarowe, przechowywanie > przechowywanie odzieży

• Numer inwentarzowyMNS/H-Sp/6
  • Autor/Wytwórcanieznany, Warenhaus Rudolph Karstadt, Stettin (1916-1945)
  • NazwaWieszak do szafy
  • Miejsce powstaniaSzczecin (województwo zachodniopomorskie)
  • Czas powstania1916 - 1945
  • Technikawyrób fabryczny
  • Materiałmateriał organiczny > materiał pochodzenia roślinnego > drewno, metal
      • 1 cm (głębokość)
    • czarny, nadrukowany:
    • KARSTADT STETTIN
  • Sposób nabyciadarowizna

Drewniany wieszak ubraniowy z czarnym napisem KARSTADT STETTIN nadrukowanym na przedzie. Drewno polakierowane. Metalowy haczyk z owalną, drewnianą, luźno osadzoną częścią. Wieszak zaopatrzony w poziomą, drewnianą poprzeczkę.

W okresie międzywojennym nastąpiły gwałtowne przemiany w modzie zarówno damskiej, jak i męskiej, na co miała wpływ zupełnie nowa mentalność i obyczajowość europejskiego społeczeństwa. Stroje kobiece stały się lżejsze, bardziej zwiewne i zdecydowanie krótsze niż do tej pory. Prostsze toalety i garnitury nie wymagały dużych nakładów finansowych, co miało ogromne znaczenie wobec szalejącej po wojnie inflacji.

Zmiany dokonały się także w sposobie produkcji i sprzedaży ubrań. Wcześniej odzież szyto w małych zakładach krawieckich, w pojedynczych egzemplarzach. W końcu XIX i początkach XX stulecia zaczęto wytwarzać gotowe ubrania oraz sprzedawać je masowo w coraz częściej pojawiających się, także i w Szczecinie, dużych domach towarowych. Produkcja odzieży, zwłaszcza konfekcji męskiej i chłopięcej stała się charakterystyczną dla miasta gałęzią przemysłu cenioną nie tylko na lokalnym rynku.

Wielkie domy towarowe, handlujące przede wszystkim odzieżą i bielizną powstały w Szczecinie przed pierwszą wojną światową. Jednym z nich był, należący do ogólnoniemieckiej sieci, dom towarowy Warenkaufhaus Rudolf Karstadt otwarty w 1916 roku. Z działalnością owej firmy wiąże się drewniany wieszak znajdujący się w zbiorach Muzeum Historii Szczecina i posiadający na ramiączku napis KARSTADT STETTIN.

Budowę pierwszego z tutejszych gmachów, mieszczącego się przy Breitestrasse (obecnie ul. Wyszyńskiego) i swą formą nawiązującego do oddziału hamburskiego, rozpoczęto w 1912 roku od rozbiórki czterech kamienic na parcelach 25–28, usytuowanych naprzeciwko kościoła św. Jakuba. W latach 1923-1924 wyburzono dwie sąsiednie kamienice o numerach 23 i 24, a firma tym samym otrzymała przestrzeń do budowy dodatkowego gmachu.

W czasie II wojny światowej oba budynki zostały zbombardowane, a na ich miejscu wzniesiono współczesną zabudowę o charakterze mieszkalno-usługowym.

Małgorzata Peszko