Wiedeńska Fabryka Porcelany Augarten (1923- )

Czarka

• czara
Czarka
  • akcesoria
  • naczynia
  • naczynia > naczynia użytkowe
  • porcelana
  • rzemiosło
  • rzemiosło > rzemiosło artystyczne

• Autor/WytwórcaWiedeńska Fabryka Porcelany Augarten (1923- )
  • NazwaCzarka
  • Miejsce powstaniaWiedeń (Austria)
  • Czas powstania1923 - 1945
  • Technikamodelowanie w formie, dekoracja malowana
  • Materiałporcelana
      • 6.8 cm (średnica)
    • niebieska tarcza z trzema poziomymi polami:
    • 5(...)
    • 2. Znak:
    • 4. Wycisk:
  • Sposób nabyciadar

Smukła czarka na stopie o dzwonowatej formie z białej porcelany udekorowana malowanymi różnobarwnymi piwoniami. Na pędzie głównym i prawym drobne kwiaty w kolorze czerwonym, żółtym i fioletowym. Na lewym pędzie kwiaty fioletowe w tym jeden duży, pełny, rozwinięty. Sygnatura na spodzie stopy: niebieska tarcza z trzema poziomymi polami, wyciskana cyfra 5 i nieczytelne numery.

Po drugiej wojnie światowej na Pomorzu Zachodnim dokonana została prawie całkowita wymiana ludności. Nowi osadnicy zamieszkali w opuszczonych domach, w których pozostały meble, sprzęty kuchenne i naczynia.

Wśród przybyłych do miasta osób znajdowała się Helena Kurcyusz (1914-1999) – architektka i urbanistka – przez przyjaciół żartobliwie uznawana za Trzynastą Muzę – patronkę pierwszego po wojnie Klubu Literacko-Artystycznego, a później Domu Kultury Środowisk Twórczych Klub „13 Muz”.

Kurcyuszowa zamieszkała w willi przy ulicy Stanisława Wyspiańskiego 7, przejmując jednocześnie po poprzednich właścicielach meble, a także wiele ozdobnych naczyń. Jednym z nich była porcelanowa filiżanka wyprodukowana przez powstałą w 1718 roku Wiedeńską Manufakturę Porcelany, która do 1864 roku funkcjonowała pod patronatem cesarsko-królewskim. Po zamknięciu fabryki, jej wyroby były wciąż kopiowane i powielane przez różne, mniejsze wytwórnie. W celu odnowienia oraz kontynuowania dawnej produkcji, w 1923 roku reaktywowano fabrykę, którą nazwano Augarten, od miejsca w którym funkcjonuje (budynki gospodarcze zamku Augarten).

Filiżanka wraz z innymi pamiątkami została przekazana do zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie po śmierci Heleny Kurcyuszowej w 1999 roku.

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina, ul. Księcia Mściwoja II 8, Szczecin