Wojewódzka Rada Narodowa, Polska, Szczecin

• Rocznica wydarzeń 26 kwietnia 1945 roku

• Autor/WytwórcaWojewódzka Rada Narodowa, Polska, Szczecin
  • NazwaOdznaka Gryfa Pomorskiego
  • Miejsce powstaniaPolska (Europa)
  • Czas powstania1965 - 1975
  • Technikatłoczenie, emaliowanie
  • Materiałmetal; emalia
    • 26•IV•1945
  • Sposób nabyciaakt darowizny

Metalowa pozłacana i emaliowana odznaka w formie tarczy piastowskiej na zawieszce. Na awersie na białej emaliowanej tarczy herbowej przedstawiony jest czerwony, stojący gryf pomorski. Na pozłacanych brzegach tarczy napis: NIE RZUCIM ZIEMI SKĄD NASZ RÓD. Odznaka zawieszona jest na zawieszce metalowej emaliowanej na czerwono z granatowymi paskami wzdłuż bocznych krawędzi. Na czerwonej emalii umieszczono datę: 26•IV•1945. Na odwrocie gładka, pozłacana.

Prezentowaną odznaką została uhonorowana Helena Kurcyusz (19141999), architektka i urbanistka, która w maju 1945 roku osiedliła się w Szczecinie, na trwale wpisując się w jego historię. Jako współorganizatorka służby budowlanej brała udział w tworzeniu uproszczonych planów zagospodarowania przestrzennego wielu miast dawnego województwa szczecińskiego oraz podejmowaniu decyzji planistycznych dotyczących regionu.

W ciągu swojego życia Kurcyuszowa została oznaczona licznymi wysokimi odznaczeniami i wyróżnieniami, wśród których znajdowała się prezentowana Odznaka Honorowa Gryfa Pomorskiego.

Wyróżnienie to ustanowione 31 maja 1947 r. na mocy uchwały Wojewódzkiej Rady Narodowej w Szczecinie, stanowiło pierwszą w Polsce odznakę regionalną, przyznawaną osobom najbardziej zasłużonym w repolonizacji, odbudowie oraz zagospodarowaniu Pomorza Zachodniego. Na przestrzeni lat występowało w różnorodnych wersjach, nieco zmieniane były jego nazwy oraz warunki nadawania. Oznaczenie przyznawano 26 kwietnia na pamiątkę zdobycia Szczecina przez Armię Czerwoną.