Autor nieznany - grupa dębczyńska

Naczynie zdobione typu A IV (Machajewski)

• naczynie sepulklarne
Naczynie zdobione typu A IV (Machajewski)
  • grupa dębczyńska
  • późny okres wpływów rzymskich
  • wyposażenie

• Numer inwentarzowyMNS/A/7191/2
  • Autor/WytwórcaAutor nieznany - grupa dębczyńska
  • NazwaNaczynie zdobione typu A IV (Machajewski)
  • Miejsce powstaniaMeszne (województwo zachodniopomorskie)
  • Czas powstaniaokres wędrówek ludów
  • Technikalepienie ręczne
  • Materiałglina
      • 14 cm (średnica)
    • wykonane tuszem:
    • 7191MESZNER790/1945WedderwillP.S.91
    • ; nieznany
  • Kolekcjaokres przedrzymski, rzymski i wędrówek ludów
  • Miejsce zebrania w terenieMeszne (województwo zachodniopomorskie)
  • Sposób nabyciapozyskanie własne
  • Odpowiedzialny działDział Archeologii

Jasnobrunatne naczynie gliniane o niskiej, przysadzistej formie i wygładzonej powierzchni. Posiada zdobienie ornamentem rytym wokół brzuśca. Jest to typ odmiany AIV wg typologii H. Machajewskiego.

Wazy prezentowanego typu pojawiły się na Pomorzu Zachodnim w 2. połowie III wieku. Ich obecność na ziemiach zachodniopomorskich jest interpretowana jako dowód kontaktów lokalnych społeczności z ludnością obszarów nadłabskich, gdzie tego typu ceramika używana była najwcześniej. Naczynie ma kolor jasnobrunatny i wygładzaną powierzchnię, jest zdobione charakterystycznym dla tej grupy ceramiki ornamentem skośnie rytych linii w układzie zygzaka oraz liniami rytymi horyzontalnie. Ornamentyka tego typu również wiązana jest z wpływami kulturowymi płynącymi na Pomorze Zachodnie z obszarów nadłabskich. Naczynie pochodzi z odkrytego przypadkowo, w 1926 roku, grobu szkieletowego ludności grupy dębczyńskiej w miejscowości Meszne, pow. łobeski. Grupa ta swoją nazwę zawdzięcza miejscowości Dębczyno pod Białogardem i wiąże się z ludnością zamieszkującą Pomorze Zachodnie i Pomorze Przednie między Łebą a Wkrą od III do VI wieku. Pochówek z Mesznego prawdopodobnie znajdował się w obrębie większego cmentarzyska, czego dowodzą inne przedmioty odkrywane w tym miejscu, w tym cztery inne naczynia gliniane, fragment rzymskiego naczynia szklanego oraz naszyjnik z częściowo skręconego srebrnego drutu.

Bartłomiej Rogalski

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, ul. Staromłyńska 27, Szczecin