nieznany (lobolobane) - Dogonowie

• Numer inwentarzowyMNS/AF/7255/1-3
  • Autor/Wytwórcanieznany (lobolobane) - Dogonowie
  • NazwaZestaw wróżebny
  • Miejsce powstaniaMopti, region (Republika Mali)
  • Czas powstaniamiędzy 1951 - 1996
  • Technikakute, techniki snycerskie, ciosane
  • Materiałżelazo; materiał organiczny > materiał pochodzenia roślinnego > drewno
  • Miejsce zebrania w terenieTireli (Republika Mali)
  • Odpowiedzialny działDział Kultur Pozaeuropejskich

Zestaw składa się z trzech małych, drewnianych figurek w pozycji stojącej przedstawiających postacie ludzkie wyobrażające przodków. Figurki przedstawiono w sposób schematyczny. Rzeźbom nie zaznaczono rysów twarzy, w ich miejscu wyrzeźbiono dwie okrężne linie. Na szyi ozdobiono je żelaznym pierścieniem z podwójnym żelaznym wisiorkiem o trapezowatym kształcie. Wszystkim na czubku głowy wycięto mały, okrągły otwór. Ich ręce przylegają do tułowia, dłonie spoczywają na brzuchu, nogi krótkie - ugięte w kolanach, stóp nie zaznaczono. Figurki usytuowano na okrągłych podstawkach. Jednej z rzeźb wyrzeźbiono piersi - jest to przedstawienie żeńskiego przodka. Wszystkie figurki zostały umieszczone przez konserwatora na prostokątnej, drewnianej, ekspozycyjnej podstawie.

Dogonowie znają wiele sposobów wróżenia, m.in. z muszelek kauri, ramienia, dłoni, pozycji, w jakiej umiera zwierzę ofiarne, ze snów i śladów lisa. Jedną ze starszych metod, występującą w całej Afryce Zachodniej, jest sztuka wróżenia zwana wanu. Wróżbiarz, aby uzyskać odpowiedź na pytanie, zwraca się do przodków oraz najważniejszych bytów w religii Dogonów – Nommo. Są to cztery pary bliźniąt stworzone jako pierwsze istoty, tuż po Ziemi, Niebie i wodzie przez Ammę – boga-stwórcę, uważane również za bóstwa wody. Podczas seansu wróżbita używa muszelek kauri, mokrych kamyków oraz małych figurek. Według mitologii dogońskiej drewniane rzeźby wróżebne są symbolem figurek, które Andumbulu i Yeban – bóstwa gnomiczne, którym powierza się problemy osobiste i rodzinne – podawali sobie w czasach mitycznych. Wróżbiarz bierze kauri lub kamyki do prawej dłoni i opuszcza je na lewą lub też rzuca na ziemię, obserwując układ jaki utworzyły. Ten sposób wróżenia często stosowany jest dla określenia nanie – wcielenia dziecka. Dogonowie wierzą, że każdy człowiek jest wcieleniem swojego przodka, z tym rozróżnieniem, że kobiety są nanie przodków żeńskich, a mężczyźni przodków męskich. Zmarły przodek sam typuje swoje przyszłe wcielenie dotykając brzucha ciężarnej kobiety. Bywa, że przodek przyśni się przyszłej matce, która już wie, po kim jej dziecko odziedziczy nanie. W przypadku, gdy rodzice nie wiedzą czyim wcieleniem będzie ich dziecko, udają się do wróżbity, który za pomocą wanu lub wróżby ze śladów lisa przekazuje im wiadomość, którego przodka ich dziecko jest wcieleniem. Gdy ojciec dziecka dowiaduje się, że jest ono wcieleniem jego zmarłego ojca wypowiada następujące słowa: mu ba todo nana, co oznacza – narodził się zastępujący mojego ojca.

Katarzyna Findlik-Gawron