nieznany

Wieszak do szafy

• wieszak na ubrania
Wieszak do szafy
  • Breitestrasse, sklepy > domy towarowe, moda, odzież, przechowywanie > przechowywanie odzieży

• Numer inwentarzowyMNS/H-Sp/516
  • Autor/Wytwórcanieznany
  • NazwaWieszak do szafy
  • Miejsce powstaniaSzczecin (województwo zachodniopomorskie)
  • Czas powstania1900 - 1945
  • Technikawyrób fabryczny
  • Materiałmateriał organiczny > materiał pochodzenia roślinnego > drewno, metal
      • 1.5 cm (głębokość)
    • czarny:
    • BEKLEIDUNGS-HALLEN SCHULZENSTR. ECKE BREITESTR. EINGANG SCHULZENSTR. I TREPPE
  • Sposób nabyciadarowizna

Drewniany wieszak ubraniowy z czarnym drukowanym napisem na przodzie BEKLEIDUNGS-HALLEN SCHULZENSTR. ECKE BREITESTR. EINGANG SCHULZENSTR. I TREPPE. Napis w jednej linii, w początkowym fragmencie delikatnie wyblakły. Wieszak zaopatrzony jest w drewnianą poprzeczkę oraz metalowy haczyk. Drewno lakierowane.

W początku XX wieku w Szczecinie nastąpiło ożywienie w branży odzieżowej. Zaczęły tu powstawać, wzorem dużych miast zachodnioeuropejskich, wielkie domy towarowe sprzedające przede wszystkim odzież i bieliznę. Na miejscu też zaczęto produkować tkaniny oraz szyć na masową skalę gotową konfekcję, sprzedawaną następnie w atrakcyjnych, niskich cenach, co po trudnych czasach kryzysu w powojennych Niemczech miało ogromne znaczenie.

Gotową konfekcję reklamowały, oprócz szyldów sklepowych oraz reklam w prasie, drewniane wieszaki, opatrywane często nazwą firmy lub nazwiskiem właściciela oraz adresem. W Muzeum Historii Szczecina znajduje się kilka tego rodzaju akcesoriów z 1. połowy XX wieku.

Na prezentowanym egzemplarzu umieszczono nazwę: BEKLEIDUNGS – HALLEN oraz informacje adresowe: Schulzenstr. Ecke Breitestr. Eingang Schulzenstr. I Treppe. Z całą pewnością ta lokalizacja odnosi się do przedwojennego Szczecina. Schulzentrasse (ul. Sołtysia) była zlokalizowana na Starym Mieście i sąsiadowała z Breitestrasse (ul. Wyszyńskiego). Zarówno na Schulzentrasse jak i Breitestrasse w 1. połowie XX wieku znajdowało się sporo sklepów i hal odzieżowych, zwłaszcza z ubraniami dla mężczyzn. Największy rozkwit obu ulic przypadł na przełom XIX i XX stulecia, kiedy wzniesiono tutaj sporo budynków mieszkalnych, ale także domów towarowych. Jak wskazuje spis sklepów i warsztatów żydowskich w Szczecinie z 1935 roku, wiele z tamtejszych firm należało do kupców żydowskich, których uważa się za pionierów w handlu ubraniami dostępnymi od ręki na rynku szczecińskim.

Małgorzata Peszko