nieznany, Stettiner Molkerei Gesellschaft G.m.b.H. (około 1897-1943)

Butelka po mleku

• butelka
Butelka po mleku
  • Sedina (personifikacja), Fontanna Manzla (Szczecin), przechowywanie > przechowywanie żywności, żywność > nabiał > mleko, przemysł > przemysł spożywczy > mleczarstwo, mleczarnie, Szczecin (województwo zachodniopomorskie)

• Numer inwentarzowyMNS/H-Sp/294/1
  • Autor/Wytwórcanieznany, Stettiner Molkerei Gesellschaft G.m.b.H. (około 1897-1943)
  • NazwaButelka po mleku
  • Miejsce powstaniaSzczecin (województwo zachodniopomorskie)
  • Czas powstania1897 - 1943
  • Technikaformowanie automatyczne, wyrób fabryczny
  • Materiałszkło bezbarwne
    • wypukły, przezroczysty napis po łuku, pierwsze litery majuskułą:
    • Sedina Vollmilch
    • 2. Znak:
    • ujęta w owal wypukła, przezroczysta postać kobieca w długiej sukni rozkloszowanej u dołu i odciętej w pasie:
    • ges.geschützt
    • włosy związane:
    • EIGENTUM | STETTINER | MOLKEREI | GESELLSCHAFT
    • na ramieniu trzyma zwinięty do połowy żagiel:
    • DIN
    • 5. Znak:
    • litery wypukłe, przezroczyste, minuskułą:
    • pierwszy wiersz po łuku pozostałe trzy w linie prostej, litery majuskułą, przezroczyste, wypukłe:
  • Sposób nabyciaprzekaz

Butelka po mleku o pojemności 0,5 litra z przezroczystego szkła z wypukłym reliefem postaci Sediny z pomnika L. Manzela w części centralnej korpusu.Nad nią wypukły przezroczysty napis w półkolu SEDINA VOLLMILCH, pod nią  napis w prostej linii GES GESCHUTZT. Po drugiej stronie wypukły przezroczysty napis EIGENTUM STETTINER MOLKEREI GESELLSCHAFT. Butelka z krótką szyjką i grubym kołnierzem dookoła wylewu. Na denku wypukły przezroczysty napis DIN z poziomą kreską nad nim i pod nim oraz poniżej wypukły pionowy znak w kształcie łzy, wewnątrz której wytłoczone są litery S i D jedna pod drugą, przedzielone poziomą kreską.

Przed 1945 rokiem w Szczecinie mleko sprzedawane było w półlitrowych, szklanych butelkach. Takich właśnie rozmiarów pojemniki trafiają do zbiorów Muzeum Historii Szczecina, odnalezione przypadkiem przez mieszkańców poniemieckich domów lub archeologów, szczególnie na obszarze Starego Miasta i jego okolic. Spośród kilku muzealnych egzemplarzy interesująca jest butelka zawierająca wypukły relief przedstawiający mityczną boginię Sedinę – główną postać ze znanego szczecińskiego pomnika autorstwa Ludwika Manzela (1858–1936), zdobiącego fontannę na Marktplatz (obecnie Plac Tobrucki). Wymyślona pod koniec XIX wieku personifikacja handlowego i morskiego charakteru miasta, stała się w XIX i 1. połowie XX wieku symbolem Szczecina. Jej imię i wizerunek często umieszczane więc były na lokalnych wyrobach rzemieślniczych i produktach przemysłowych.

Przed wojną mleko pełne o nazwie Sedina produkowała spółka Stettiner Molkerei Gesellschaft GmbH, mieszcząca się przy Turnerstrasse 68-70 (obecnie ul. Jagiellońska), przy narożniku Alleestrasse (obecnie al. Bohaterów Warszawy), którą przekształcono później w spółdzielnię Stettiner Molkereigenossenschaft (1943–1945). Budynek mleczarni, pochodzący z czasów ukończonej w 1913 roku modernizacji firmy, w latach powojennych wykorzystywany był przez Szczecińską Spółdzielnię Mleczarską. Wówczas też bardziej popularne w sprzedaży mleka stały się butelki litrowe.

Chociaż w przedwojennym Szczecinie mleko dystrybuowano w niemałych ilościach, do dziś zachowało się znacznie więcej piwówek niż butelek po mleku z tego okresu.

Małgorzata Peszko