krąg kultur pól popielnicowych; kultura łużycka

Kowadełko z brązu

• narzędzie, kowadło
Kowadełko z brązu
  • metalurgia
  • złotnictwo
  • skarby
  • skarby > skarb odlewcy
  • naczynia gliniane
  • głazy
  • torfy
  • znaleziska przypadkowe
  • pracownie > pracownie brązownicze
  • Pommersches Landesmuseum in Stettin (1927-1945) - kolekcja
  • Stralsund Museum (1859- ) - kolekcja

• Numer inwentarzowyMNS/A/22121/1
  • Autor/Wytwórcakrąg kultur pól popielnicowych; kultura łużycka
  • NazwaKowadełko z brązu
  • Miejsce powstaniaPomorze Zachodnie, kraina historyczna (Europa)
  • Czas powstaniaokoło -900 - -750
  • Technikaodlewanie
  • Materiałbrąz
      • 275 g (masa)
    • 1962:218a
    • ; Stralsund Museum (1859- )
  • Kolekcjaepoka brązu i wczesna epoka żelaza
  • Miejsce zebrania w terenieWitkowo (województwo pomorskie)
  • Sposób nabyciaprzekaz
  • Odpowiedzialny działDział Archeologii

Zachowane w całości kowadełko z brązu o czworokątnej bitni przechodzącej w czworościenny trzpień.

Niewielkie kowadełko odlane z brązu charakteryzuje czworościenny trzpień zwieńczony płaską powierzchnią, nazywaną zgodnie z jej przeznaczeniem bitnią. Tego typu narzędzia kowalskie były nieodzowne przy wytwarzaniu drobnych przedmiotów lub wybijaniu ornamentu na gotowych wyrobach brązowych. Zabytek odkryto pod koniec XIX wieku w dużym skarbie zawierającym ponad 60 przedmiotów. Były to różnorodne wytwory związane z metalurgią: klin do odlewania siekierek, dłutko, surowiec w postaci brył, wiązki taśm i ułamki drutu, a także inne rozmaite wyroby z brązu: nóż, fragment miecza, ułamki naczyń, naszyjnik, groty broni drzewcowej, spiralne tarczki, kabłąk zapinki, tarczka, siekierki, krępulce/przetyczki, bransolety, nagolennik, naramienniki oraz paradny topór. Depozyt znajdował się na głębokości zaledwie 15 cm poniżej powierzchni zatorfionej łąki należącej do pana Augusta Schiewera. Wszystkie brązy umieszczone były w pokaźnym naczyniu glinianym ukrytym obok wielkiego kamienia, wokół którego miało być mnóstwo opiłków brązowych. Ich faktyczna obecność w tym miejscu wskazywałaby na sensacyjne odkrycie pracowni brązowniczej z V okresu epoki brązu (lata ok. 900–750 BC). Kowadełko z witkowskiego odkrycia, określanego niekiedy jako skarb odlewcy, zalicza się do bardzo rzadkich znalezisk. Z terenu Polski znane są jedynie dwa tego typu kowalskie przybory, z sąsiedniej Meklemburgii niewiele więcej, bo zaledwie trzy.

Dorota Kozłowska

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, ul. Staromłyńska 27, Szczecin