Spychalski, Marian (1906-1980)

Odznaka Grunwaldzka

• odznaka (odznaczenie)
Odznaka Grunwaldzka
  • falerystyka, nagrody honorowe, odznaczenia wojskowe, symbole > orzeł (symbol), uzbrojenie > miecze, uzbrojenie > tarcze, bitwy > bitwa pod Grunwaldem (1410), bitwy > bitwa o Berlin (1945)

• Numer inwentarzowyMNS/H/732/3
  • Autor/WytwórcaSpychalski, Marian (1906-1980)
  • NazwaOdznaka Grunwaldzka
  • Miejsce powstaniaPolska (Europa)
  • Czas powstania1961 - 1979
  • Technikapatynowanie
  • Materiałbrąz
      • 65 mm (wysokość)
      • 27 mm (szerokość)
      • 2 mm (głębokość)
    • 1410 1945 | GRUNWALD | BERLIN
  • Sposób nabyciadarowizna

Brązowa odznaka w kształcie tarczy normańskiej, ale z płaską górną krawędzią. Pole odznaki gładkie, lekko wypukłe, krawędzie szerokie, podniesione, w narożnikach u góry wychodzące w formie szpiców poza tarczę. W polu wypukłe dwa miecze zwrócone głowniami w dół, nad nimi napis w 3 wierszach: 1410 1945 / GRUNWALD / BERLIN. Zwieńczeniem odznaki jest orzeł wojskowy siedzący na górnej krawędzi tarczy Amazonek, umieszczonej w górnej części odznaki. Korpus orła wystaje nad tarczę odznaki - głowa mała, szyja i korpus pokryte "rybią łuską", skrzydła rozpostarte. Tarcza Amazonek z rozetkami i 9 gwoździami. Odwrocie odznaki wklęsłe, pośrodku gwintowany sworzeń, mosiężna nakrętka  o średnicy 19 mm, ze skrzydełkami.

Odznaka Grunwaldzka to odznaczenie ustanowione rozkazem Naczelnego Dowódcy Wojska Polskiego z dnia 22 lipca 1945 dla upamiętnienia walki narodu polskiego z niemieckim najeźdźcą w latach 1939-1945. Symboliką nawiązujące do tradycji zwycięskiej bitwy pod Grunwaldem w 1410 roku.

Przyznawana była osobom, które brały czynny udział w walkach z Niemcami w szeregach Wojska Polskiego podczas kampanii 1939 roku i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, w partyzantce w kraju bądź też radzieckiej i jugosłowiańskiej, a także francuskim ruchu oporu. Kwalifikowali się także żołnierze Ludowego Wojska Polskiego oraz wszystkie osoby, które do dnia zakończenia wojny nieskazitelną służbą w oddziałach wspomagających jednostki walczące, przyczyniły się do zwycięstwa. Prawo do uzyskania odznaki przysługiwało również żołnierzom polskim, którzy walczyli w szeregach armii sojuszniczych.

Projektantem medalu był Marian Spychalski (19061980), ówczesny szef Sztabu Głównego Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego  późniejszy marszałek Polski, przewodniczący Rady Państwa, minister obrony narodowej PRL.

Prezentowana odznaka należała do Jana Dziełakowskiego (?1973), pioniera Szczecina, który przybył do miasta w 1946 roku. Do zbiorów Muzeum Historii Szczecina przekazał ją w 1996 roku syn odznaczonego, Władysław Dziełakowski (1938–2013).