Ferdinand Rückforth Nachfolger A.G.

Butelka

• naczynie
Butelka
  • piwo
  • browarnictwo
  • przemysł > przemysł szczeciński
  • przemysł
  • Ferdinand Rückforth Nachfolger A.G.

• Numer inwentarzowyMNS/H/733/4
  • Autor/Wytwórca Ferdinand Rückforth Nachfolger A.G.
  • NazwaButelka
  • Miejsce powstaniaNiemcy (Europa)
  • Czas powstania1901 - 1945
  • Technikawyrób fabryczny
  • Materiałmateriał przetworzony > szkło
    • Na pobocznicy korpusu w górnej części napis majuskułą literami: RÜCKFORTH:
    •  RÜCKFORTH
  • Sposób nabyciaprzekaz

Butelka piwówka z grubego szkła butelkowego w ciemnym kolorze oliwkowo-zielonym. Korpus niski, gruszkowy, ponad stopą lekko rozszerzający się ku górze, a następnie silnie zwężający i przechodzący w szyjkę. Poniżej wylewu szyjki pogrubiony pierścień mieszczący dwa zagłębienia na umieszczenie zamknięcia. Dno silnie wklęsłe.

Butelka po piwie została znaleziona w piwnicy jednej z kamienic mieszczańskich przy ulicy Panieńskiej w Szczecinie, w trakcie przeprowadzonych tam w 1996 roku prac archeologicznych, kierowanych przez Pracownię Archeologiczno-Konserwatorską Pracownia Konserwacji Zabytków w Szczecinie. Obiekt został wyprodukowany przez „Ferdinand Rückforth Nachfolger A.G.”, jedno z najprężniej działających przedsiębiorstw w przedwojennym Szczecinie, działające jako pierwsza w mieście gorzelnia od 1742 roku. Marka ta stała się z czasem synonimem wyjątkowej jakości koniaków i likierów. Z niewielkiego rodzinnego zakładu przekształciła się w koncern dominujący na rynku wyrobów spirytusowych, likierów, wódek, win oraz piwa. Firma „Ferdinand Rückforth Nachfolger A.G.” w latach trzydziestych XX stulecia zarządzała kilkudziesięcioma browarami, wytwórniami win, wódek, drożdży, a także artykułów spożywczych. Funkcjonowała nie tylko w Szczecinie, ale także w innych ośrodkach miejskich na Pomorzu Zachodnim oraz w Brandenburgii. W trakcie drugiej wojny światowej zabudowania fabryczne „Ferdinand Rückforth Nachfolger A.G.” zostały zniszczone w trakcie alianckich nalotów bombowych. Po wojnie przedsiębiorstwo kontynuowało działalność na terenie Niemiec.