Thomas, Rosenthal Group (1903/1904- )

Filiżanka

• filiżanka
Filiżanka
  • porcelana
  • pamiątki
  • bibelot
  • spożywanie napojów
  • pamiątki > pamiątki turystyczne
  • turystyka
  • turystyka lokalna
  • herby > herby miejskie > herb Szczecina
  • symbole > corona muralis (symbol)

• Autor/WytwórcaThomas, Rosenthal Group (1903/1904- )
  • NazwaFiliżanka
  • Miejsce powstaniaMarktredwitz (Niemcy)
  • Czas powstania1908 - 1939
  • Technikafarby naszkliwne, modelowanie w formie
  • Materiałporcelana
    • przy podpisie żłobiona brama miejska:
    • Riga
    • ; Thomas, Rosenthal Group (1903/1904- )
    • 2. Znak:
    • Stettin.
    • ; Thomas, Rosenthal Group (1903/1904- )
    • Thomas | Bawaria

Filiżanka z grubej, białej porcelany w kształcie odwróconego dzwonu. Czara wysoka, łagodnie rozszerzająca się ku górze, z wylewem wywiniętym na zewnątrz. Stopa niska, okrągła, rozpłaszczona na zewnątrz, z pierścieniem na styku z czarą. Uszko wysokie, wyniesione ponad poziom wylewu w kształcie zwiniętego zwieńczenia pastorału; doklejone do ścianki czary i wnętrza jej wylewu. Czara ozdobiona w centrum, po przeciwnej stronie uszka, malowaną naszkliwnie barwną tarczą z herbem Szczecina - profil głowy gryfa w koronie. Tarczę z bocznymi wcięciami wieńczy corona muralis a pod herbem napis Stettin. Ślady złoceń wokół wylewu od środka czary, na brzegu stopy oraz na uchwycie. Na spodzie stopy drukowany niebieski znak wytwórni z napisem Thomas, poniżej Bawaria. Pod sygnaturą żłobiona brama miejska z podpisem Riga.

Porcelanowa, dekorowana herbem szczecina filiżanka sprzedawana jako suwenir turystom odwiedzającym Szczecin przed II wojną światową.

Naczynie zostało wykonane przez manufakturę, powstałą w 1904 roku w niemieckim Marktredwitz z inicjatywy Fritza Thomasa i jego wspólnika. Do 1908 roku firma działała pod nazwą Porzellanfabrik Thomas & Ens. Gdy jednak Thomas wycofał się ze spółki marka została przejęta przez koncern Rosenthal. Produkcja w Marktredwitz trwała do 1960 roku, a następnie została przeniesiona do Speichersdorf w pobliżu Kulm. Marka Thomas przez lata kojarzyła się przy tym z doskonałą jakością porcelany użytkowej. Wysoka jakość porcelanowych wyrobów wykonywanych z dużą dbałością o każdy szczegół sprawiała, że cieszyły się one ogromną popularnością zarówno w Niemczech, jak i na świecie.

Obecnie są obiektem pożądania wielu kolekcjonerów. Kruchość materiału z jakiego została wykonana filiżanka, a także fakt przetrwania do naszych czasów w niezmienionym kształcie decydują o jej wartości oraz unikatowości.

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina, ul. Księcia Mściwoja II 8, Szczecin