nieznany (złotnik)

• NazwaKarnecik balowy
  • Czas powstaniaokoło 1780 - 1820
  • Technikazłocenie, rytowanie, wycinanie
  • Materiałzłocenia; kość słoniowa; atłas; materiał organiczny > materiał pochodzenia roślinnego > drewno; macica perłowa; srebro
  • Kolekcjazłotnictwo
  • Odpowiedzialny działDział Sztuki Dawnej

Karnecik składa się z 4 prostokątnych płytek z kości słoniowej połączonych mosiężnym nitem. Górne krawędzie płytek zostały wycięte w kształt łuku wypukłego w części środkowej i wklęsłego po bokach.

Etui na karnecik ma formę płaskiego prostokątnego pudełka z pokrywą na zawiasie umieszczonym przy węższym boku. Drewniane pudełeczko obłożono płytkami z macicy perłowej z dekoracją rytą i złoconą, z motywami: wazy w okrągłym medalionie zwieńczonym kokardą, panopliów, kwiatów i motyli. Pokrywa po jednej stronie ozdobiona została girlandą i majuskułową inskrypcją: SOUVENIR (pamiątka), po drugiej elementem dekoracyjnym złożonym z owoców i liści oraz napisem: DAMITIE [d'amitié] (przyjaźń). Stykające się krawędzie pokrywy i pudełeczka okute srebrem z rytowanym wzorem.

Monika Makała

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, ul. Staromłyńska 27, Szczecin