nieznany; Schellmann, Wilhelm (18.. - około 1936)

Taca (patera)

• taca
Taca (patera)
  • sklepy > sklepy jubilerskie
  • wyroby jubilerskie
  • zastawa > zastawa stołowa
  • serwowanie żywności
  • serwowanie napojów
  • złotnictwo
  • Schellmann, Wilhelm (18.. - około 1936) - kolekcja
  • szczecińskie jubilerstwo

• Autor/Wytwórcanieznany; Schellmann, Wilhelm (18.. - około 1936)
  • NazwaTaca (patera)
  • Miejsce powstaniaSzczecin (województwo zachodniopomorskie); Niemcy (Europa)
  • Czas powstania1890 - 1936
  • Technikagięcie, szlifowanie, techniki metaloplastyczne
  • Materiałsrebro
      • 26 cm (średnica)
    • 750.
  • Sposób nabyciadar

Okrągła taca, mogąca pełnić funkcję patery, z roślinnym ornamentem wokół krawędzi, w formie wici z młodymi liśćmi dębu. Kołnierz profilowany o lekko wywiniętym w dół brzegu. Na odwrocie, pośrodku wybita cyfra 750. Na brzegu podstawy, w czterech równych odległościach po dwa okrągłe wgłębienia.

Tace używane są zazwyczaj do podawania potraw lub przenoszenia pustych naczyń. Niekiedy jednak ich bardziej ozdobne wersje wykorzystuje się do serwowania deserów i owoców. Pełnią wówczas funkcję patery, choć pozbawione są podstawy, która wynosi płaski talerz lub misę ponad powierzchnię stołu. Obie formy naczyń są niezastąpione podczas wystawnych przyjęć i rodzinnych spotkań. Wykonane z metali szlachetnych nie tylko stanowią dodatkową dekorację stołu, ale przy bezpośrednim kontakcie z żywnością nie szkodzą użytkownikom.

Posiadanie tego typu, bogato zdobionej i wykonanej z najlepszych kruszców, elementów zastawy świadczyło nie tylko o zamożności, ale również o wysmakowanym guście jej posiadacza. W 2. połowie XIX wieku nastąpił rozwój gospodarczy, który wpłynął między innymi na bogacenie się mieszczaństwa. Wzrósł popyt na produkty luksusowe, będące widomym znakiem statusu majątkowego. Ten trend zaobserwować można było i w Szczecinie, gdzie obok salonów z konfekcją damską i męską czy sklepów z produktami kolonialnymi, wzrosła także liczba salonów jubilerskich.

Srebrna, okrągła taca z roślinnym ornamentem wokół krawędzi, mogąca pełnić także funkcję patery, pochodzi z przedwojennego sklepu jubilerskiego Wilhelma Schellmanna (18..-1926), mieszczącego się w nieistniejącej dziś kamienicy przy Kohlmarkt 9 na Starym Mieście w Szczecinie. Był to tzw. Targ Węglowy usytuowany między obecną ulicą Mariacką i Farną, na którym dawniej handlowano węglem drzewnym. Jubiler wykonywał biżuterię ze złota, ale także ozdobne naczynia w srebrze. Prezentowany egzemplarz został podarowany muzeum przez potomków Schellmanna w 2006 roku.

Małgorzata Peszko