Stoewer, Actiengesellschaft, Stettin, Gruenhof.

Maszyna do szycia ze stolikiem

• wyposażenie domu
Maszyna do szycia ze stolikiem
  • przemysł
  • przemysł > przemysł szczeciński
  • maszyny
  • wyposażenie > wyposażenie wnętrz
  • Stoewer Actiengesellschaft

• Autor/WytwórcaStoewer, Actiengesellschaft, Stettin, Gruenhof.
  • NazwaMaszyna do szycia ze stolikiem
  • Miejsce powstaniaSzczecin (Europa; Polska; województwo zachodniopomorskie)
  • Czas powstania1924 - 1933
  • Technikawyrób fabryczny
  • Materiał materiał organiczny > materiał pochodzenia roślinnego > drewno; metal
    • napis STOEWER, pomalowany złotą farbą:
    • STOEWER
    • ; Stoewer, Actiengesellschaft, Stettin, Gruenhof.

Maszyna do szycia - model V S III z ruchomym czułenkiem dla użytku domowego przeznaczony do szycia odzieży i bielizny. Maszyna pokryta jest czarną farbą i ozdobiona kolorowymi stylizowanymi wzorami kwiatowymi. Na nodze maszyny w metalowym owalu znajduje się emblemat Stoewera: litera S i B z malutkim smokiem w górnej części litery S, ozdobione ornamentem roślinnym. Na tylnej stronie nogi umieszczono instrukcje dotyczącą grubości używanych igieł i nici. Maszyna przymocowana jest do blatu zawiasami umożliwiającymi schowanie maszyny do pojemnika, umieszczonego pod blatem w jego środkowej części. Po bokach od spodu blatu znajdują się dwie wąskie, ale długie szufladki, których część frontowa ma esowato wycięte boczne krawędzie. Powierzchnia blatu ozdobiona od strony pracującego paskiem geometrycznych wzorów - przypominającym podziałkę skali - mógł służyć jako 50 centymetrowa miara. Maszyna stoi na dwóch szerokich nogach z ozdobnym kratowaniem, do którego wkomponowany jest napis STOEWER, pomalowany złotą farbą. Frontowe i tylne krawędzie nóg ozdobiono stylizowanym ornamentem roślinnym w kolorze złotym. Do lewej nogi przymocowano kółka umożliwiające łatwe przymocowanie maszyny, a od wewnętrznej strony nóg przyśrubowano mechanizm wprawiający maszynę w ruch: pedał i koło poruszające za pomocą gumowego paska małym kołem przy maszynie.

Wynalezienie maszyny do szycia było kamieniem milowym w rozwoju przemysłu odzieżowego. Sprzedaż maszyn na dużą skalę rozpoczęła się w połowie XIX stulecia, za sprawą Isaaca Merritta Singera, który jako pierwszy dostrzegł potrzebę produkowania maszyn na potrzeby gospodarstw domowych. W tym czasie swoje pierwsze maszyny do szycia zaczął również produkować Bernhard Stoewer (1834–1908), mechanik i właściciel warsztatu w Gryfinie. Początki były dość trudne. Urządzenie nie było szerzej znane, a wielu potencjalnych nabywców odstraszała zbyt wysoka cena. Przełomem okazało się zlecenie naprawy jednej z maszyn będącej w posiadaniu wojska stacjonującego w Szczecinie. Stoewer podjął wówczas decyzję o utworzeniu w mieście zakładu zajmującego się naprawą i budową maszyn do szycia. Przedsiębiorstwo rozwijało się dynamicznie. Zyskało odbiorców nie tylko w kraju, ale i za granicą. Spośród wielu produkowanych maszyn, największą popularnością cieszył się model VS III mocowany na dwóch szerokich nogach z ozdobnym kratowaniem, z powierzchnią blatu ozdobioną paskiem wzorów geometrycznych przypominającym podziałkę skali, dzięki czemu mogła służyć jako miara. Po pierwszej wojnie światowej produkcja maszyn mocno podupadła. W 1931 roku Stoewer sprzedał licencję na maszyny do szycia firmie Adolf Knoch’s z Saalfeld, wstrzymując jednocześnie ich produkcję w Szczecinie.

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina, ul. Księcia Mściwoja II 8, Szczecin