Blechwarenfabrik Schmidt & Mellmer, Weidenau/Sieg

• Technikatoczenie, nitowanie, wyrób fabryczny
  • Materiałmetal
      • 50 cm (średnica)
    • logo: litery SM w okręgu :
    • SM
    • ; Blechwarenfabrik Schmidt & Mellmer, Weidenau/Sieg
    • Na kopusie posiada wytłoczony napis :
    •  "Stadt Stettin"
    • ; Blechwarenfabrik Schmidt & Mellmer, Weidenau/Sieg
    • Na korpusie posiada wytłoczoną datę 1934:
    • 1934
    • ; Blechwarenfabrik Schmidt & Mellmer, Weidenau/Sieg

Metalowy pojemnik z pokrywą służący do przechowywania odpadków. Pojemnik zaopatrzony w dwa boczne uchwyty do transportu ręcznego oraz zaczep służący prawdopodobnie do przewozu pojemnika na specjalnym wózku transportowym. Klapa uchylna połączona zawiasem z korpusem pojemnika.

Wraz z zapoczątkowaną w XVIII stuleciu rewolucją przemysłową nastąpiło gwałtowne nasilenie problemów związanych z niedostatecznym rozwojem w miastach gospodarki odpadami. Rozwój przemysłu nasilił problem utylizacji odpadów na niespotykaną wcześniej skalę. Rozpoczęte wówczas procesy uprzemysłowienia spowodowały znaczny wzrost ilości odpadów, wytwarzanych już nie tylko przez mieszkańców, ale i przez manufaktury. W efekcie władze wielu miast zaczęły prowadzić w miarę racjonalną i efektywną gospodarkę wywozu odpadów, tworząc zarówno pierwsze spalarnie śmieci, jak również pojemniki do ich składowania. Podobnie było również w przypadku przedwojennego Szczecina, gdzie w 1934 roku gospodarkę odpadami przejęło przedsiębiorstwo miejskie, które oddało do dyspozycji mieszkańców blisko 13 tysięcy pojemników na odpady o różnej wielkości. Wyprodukowane zostały przez firmę „Schmidt und Mellmer” z Weidenau, podmiejskiej części miasta Siegen położonego w niemieckiej Nadrenii Północnej–Westfalii, które od 1924 roku prowadzone było przez Heinricha Erharda pochodzącego ze Szczecina. W efekcie podjętych wówczas działań stolica dawnej Prowincji Pomorskiej należała do miast przodujących w zakresie nowoczesnego wywozu odpadów.

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina, ul. Księcia Mściwoja II 8, Szczecin