Stettiner Victoria Brauerei

• Numer inwentarzowyMNS/H/733/11
  • Autor/WytwórcaStettiner Victoria Brauerei
  • NazwaButelka
  • Miejsce powstaniaNiemcy (Europa)
  • Czas powstania1901 - 1945
  • Technikawyrób fabryczny
  • Materiałmateriał przetworzony > szkło
    • centrum kapsla okrągły znak na ciemnoszarym tle, po owalu napis: STETTINER VICTORIA BRAUEREI:
    • ; Robert Voight Dresden
    • na bocznej ściance wypustu ACT. GES. FUR GLASINDUSTRIE DRESDEN w trzech wierszach:
    • ">
    • ; Victoria Brauerei AG
    • w środku kapsla napis: Act. Ges.:
    • ">STETTINER VICTORIA BRAUEREI
    • ; Victoria Brauerei AG
    • na pobocznicy butelki poniżej napisu: Eingetragene Schutzmarke: Unverkäuflich:
    • ">
    • ; Victoria Brauerei AG
    • na pobocznicy butelki poniżej napisu: Stettiner Victoria Brauerei A.G.: Eingetragene Schutzmarke:
    • ACT. GES. FUR GLASINDUSTRIE DRESDEN
    • ; Victoria Brauerei AG
    • Na pobocznicy wypukły napis minuskułą: Stettiner Victoria Brauerei A.G. obejmujący wysokim łukiem postać Sediny ze szczecińskiego pomnika L. Manzela:
    •  Act. Ges.
  • Sposób nabyciadar

Butelka piwówka z grubego szkła przeźroczystego półbiałego z odcieniem zielonym. Szyjka przechodząca łagodnie z korpusu zakończona przegrubieniem z wklęską na drut zamknięcia bocznego - dźwigniowego. Dno wklęsłe. Kapsel z białego porcelitu owalny z wypustami na dwóch bokach.

Wiek XIX to okres intensywnego rozwoju browarnictwa na Pomorzu, w tym także w Szczecinie, w którym powstało kilkadziesiąt browarów. Jednym z nich był zakład piwowarski założony przez Hermana Kocha w 1863 roku przy ówczesnej Turnerstrasse 10/11 (obecnie ulica Jagiellońska), nazwany później „Victoria Brauerei AG”. Usytuowanie fabryki na wzgórzu sprzyjało zbudowaniu głębokich piwnic, do 20 metrów, gdzie była wysoka wilgotność oraz stała temperatura, co zapewniało idealne warunki do leżakowania i fermentacji piwa. Przedsiębiorstwo było systematycznie modernizowane i rozbudowywane. Piwo rozlewano do butelek z charakterystycznym wizerunkiem mitycznej postaci Sediny ze szczecińskiego pomnika autorstwa Ludwika Manzla. W krótkim czasie stały się wizytówką firmy. Kres działalności „Victorii” przyniosła pierwsza wojna światowa. Brak surowców i rynków zbytu spowodował, że browar wykupiła firma gorzelnicza „Carl Wilhlem Kemp Nachfolgern A.G.”, wchodząca w skład słynnego koncernu Rückfortha. W lutym 1945 roku najcenniejsza aparatura destylacyjna wraz z dokumentacją zostały wywiezione w głąb Niemiec, gdzie po zakończeniu wojny wznowiono produkcję w fabryce w Rostocku.