Matka Boska Bolesna

• Technikaolej, grafika
  • Materiałpapier
  • Sposób nabyciadarowizna > zapis testamentowy

Obraz przedstawiający Matkę Boską, namalowany na owalnym arkuszu bardzo cienkiego papieru naklejonego na kartkę papieru zamocowaną do grubej tektury. Biała kartka papieru przy krawędzi owalu lekko pokryta farbą.

Obraz włożony w szeroką, złoconą ramę, w kształcie prostokątu ozdobioną narożnymi ornamentami. Rama propocjonalnie do obrazu jest bardzo okazała.

Obraz został przekazany dla Muzeum Narodowego w Szczecinie na podstawie zapisu testamentowego z 1976 roku, sporządzonego przez Janinę Szczerską (ur. 22 października 1897 w Stryju, zm. 10 lipca 1981 w Szczecinie), nauczycielkę przybyłą do Szczecina w 1945 roku, której ówczesny kurator Okręgu Szkolnego Zachodniopomorskiego Stanisław Helsztyński zaproponował współorganizowanie pierwszej w mieście polskiej szkoły średniej. Działania rozpoczęła od poszukiwania odpowiedniej siedziby, ostatecznie wybierając budynek przy ówczesnej ulicy Barnima 12 (obecnie al. Piastów), w którym przed wojną mieściło się gimnazjum męskie. Z inicjatywy Szczerskiej do pomocy przy pracach remontowych włączyło się wojsko, a także przyszli wychowankowie wraz z rodzicami. Przystąpiono do porządkowania budynku, wynoszenia zbędnych sprzętów oraz gromadzenia podstawowego wyposażenia budynku szkolnego. Dzięki intensywnej pracy 2 września 1945 roku udało się zainaugurować pierwszy w powojennym Szczecinie rok szkolny. Funkcję dyrektora szkoły pełniła do 1951 roku, kiedy została zwolniona najprawdopodobniej z powodu jej AK-owskiej przeszłości oraz zaangażowania w pomoc dla represjonowanych uczennic. Po odwołaniu natychmiast wyjechała z miasta i podjęła pracę w gimnazjum w Pyskowicach, a następnie w Szkole Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącym w Bielsku-Białej. Do Szczecina wróciła dopiero po siedmiu latach. Aż do przejścia na emeryturę w 1966 roku była dyrektorką szczecińskiej placówki. Zmarła w 1981 roku w wieku 83 lat, została pochowana w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.