Raffe

• Numer inwentarzowyMNS/H/259/c
  • Autor/WytwórcaRaffe
  • NazwaKrzesło
  • Miejsce powstaniaNiemcy (Europa)
  • Czas powstania1891 - 1910
  • Technikatapicerowanie, wyrób manufakturowy, snycerka
  • Materiałrafia; tkanina; materiał organiczny > materiał pochodzenia roślinnego > drewno
    • 1. Wycisk:
    • Na krawędzi spodu siedziska wybity numer 73862. Napis ołówkiem (Raffe ??):
    • ; Raffe
  • Sposób nabyciadarowizna > zapis testamentowy

Krzesło z płasko wyściełanym siedziskiem i oparciem z plecionki z rafii. Przednie nogi toczone, tralkowe, w części środkowej wydzielonej wałkami - kanelowane. Tylne nogi o przekroju okrągłym, lekko wygięte, przechodzące w prostokątne słupki zaplecka. Siedzenie w kształcie podkowiastym, z przodu lekko zaokrąglone na zewnątrz, w środku wyściełane - tkanina mocowana pinezkami tapicerskimi. Na styku przednich nóg i ramy siedziska ozdobna kostka z płycinami na obu ściankach zewnętrznych. Rama zaplecka w formie medalionu, wypełnionego plecionką z rafii. Słupki zaplecka dekorowane wgłębnym reliefem w formie płycin i spirali, a łuk zwieńczenia zdobi dekoracja o formach rollwerkowo-roślinnych. Ponad kostkami wieńczącymi boczne ramy zaplecka toczone gałki. Siedzisko wyściełane tkaniną w kolorze zielonym (turkusowym?), z brzegami wykończonymi pasmanterią.

Krzesło stanowiące element wyposażenia prywatnego mieszkania Janiny Szczerskiej (ur. 22 października 1897 roku w Stryju, zm. 10 lipca 1981 roku w Szczecinie) zostało przekazane do zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie na podstawie zapisu testamentowego sporządzonego 1 września 1976 roku. Janina Szczerska, nauczycielka i pedagog, po zakończeniu drugiej wojny światowej podjęła się organizacji pierwszej w Szczecinie szkoły ponadgimnazjalnej. Placówka przez nią zarządzana w krótkim czasie zyskała uznanie i renomę, stając się jedną z najlepszych w mieście. W miarę upływu czasu nie ominęły jej jednak zmiany. Ówczesne władze, doskonaląc się w narzędziach propagandowych, zaczęły wykorzystywać szkoły jako ośrodki krzewienia idei komunistycznych. Janina Szczerska jako była działaczka Armii Krajowej musiała mierzyć się z rzeczywistością coraz mniej zgodną z jej wartościami. Szczególnie trudny okazał się rok szkolny 1950/51. W wyniku przeprowadzonej wówczas kontroli realizacji programu wychowawczego wysunięto wobec niej liczne zastrzeżenia dotyczące funkcjonowania placówki, m.in. zbyt słaby kontakt uczniów z młodzieżą z zakładów pracy. W czerwcu 1951 roku Janina Szczerska otrzymała upomnienie, a 30 września tego samego roku została odwołana z funkcji dyrektora. Po odwołaniu natychmiast wyjechała z miasta i podjęła pracę w gimnazjum w Pyskowicach, a następnie w Szkole Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącym w Bielsku-Białej. Do Szczecina wróciła dopiero po siedmiu latach i ponownie, aż do przejścia na emeryturę w 1966 roku, kierowała „Jedynką”. Zmarła w 1981 roku w wieku 83 lat. Została pochowana w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.