Michałowski Piotr (1800–1855) (malarz)

Krowa

Krowa
  • zwierzęta
  • krowy
  • bydło domowe
  • studia zwierząt

• Autor/WytwórcaMichałowski Piotr (1800–1855) (malarz)
  • TytułKrowa
  • NazwaStudia zwierząt
  • Miejsce powstanianieznane
  • Czas powstaniaokoło 1842
  • Technikatusz lawowany
  • Materiałpapier
    • 1. Znak odręczny:
    • na wysokości 1/4 przecięta krawędzią:
    •  […] miłej pamięci i szczerej przyjaźni | z czasów Warszawskich | […] Maciejewscy
    • ; nieznany
    • P Michałowski
    • ; Michałowski Piotr (1800–1855)

Kompozycja w układzie poziomym. Krowa ujęta z boku wypełnia szerokość i wysokość. Bryła tułowia oddana smugami lawowania i pasami rytmicznych, krótkich kresek. Sierść głowy i podgardla ciemniejsza. Krótkie przednie nogi. Nad dolną krawędzią lawowaniem zaznaczona płaszczyzna ziemi.

Piotr Michałowski to malarz malujący w duchu romantycznym. Studiował w Getyndze prawo, w tym samym czasie często malował konie i jednocześnie rozwijał swoje zainteresowania historią. Wówczas również zapoznał się z głównymi ideami romantycznymi. Powrócił do kraju w 1823 roku, a po upadku powstania udał się do Francji. W ojczyźnie na nowo osiadł w 1835 roku. W 1840 przeniósł się do majątku Bolestraszyce pod Przemyślem. Najbardziej znany jest z portretów koni. Do jego twórczości odnosili się liczni malarze malujący obrazy o tej tematyce. W zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie znajduje się praca, która również pokazuje kunszt malowania zwierząt. Dzieło pochodzi z okresu, gdy Michałowski mieszkał w majątku Bolestraszyce. Obraz ukazujący krowę został skomponowany w układzie poziomym. Krowa została ujęta z boku. Bryła tułowia zwierzęcia została oddana smugami lawowania i pasami rytmicznych krótkich kresek. Sierść głowy i podgardla jest ciemniejsza. Nogi przednie są krótkie. Nad dolną krawędzią widoczne jest lawowaniem zaznaczona płaszczyzna ziemi.

Beata Małgorzata Wolska