Bilińska-Bohdanowicz Anna (1854–1893) (malarz)

Pejzaż morski

Pejzaż morski
  • niebo
  • Beg Meil (Francja)
  • modernizm
  • wybrzeża > wybrzeże morskie
  • pejzaż morski

• Autor/WytwórcaBilińska-Bohdanowicz Anna (1854–1893) (malarz)
  • TytułPejzaż morski
  • NazwaPejzaż morski
  • Miejsce powstanianieznane
  • Czas powstania1891
  • Materiałsklejka
    • Anna Bilińska Beg Meil 1891
    • ; Bilińska-Bohdanowicz Anna (1854–1893)
    • 2. Nalepka/naklejka:
    • MUZEUM POMORZA ZACHODNIEGO | W SZCZECINIE | Nr Inw. Sp/347 | Nr Kat.
    • ; Muzeum Pomorza Zachodniego Szczecin

Obraz przedstawia fragment piaszczystego, wydmowego brzegu morskiego, wody oraz niebo. Brzeg morski zajmuje prawą połowę dolnej części obrazu. Horyzont na wysokości 1/3 od dolnej krawędzi. Koloryt jasnych błękitów z fragmentami bieli, zieleni i brązu.

Anna Bilińska-Bohdanowicz to uczennica Wojciecha Gersona, która w 1882 roku wyjechała do Paryża, gdzie podjęła studia w Académie Julian. Była pierwszą Polką, która uzyskała tak profesjonalne wykształcenie. W 1892 roku poślubiła Antoniego Bohdanowicza i wraz z mężem zadecydowała się powrócić do Warszawy z zamiarem otwarcia szkoły malarstwa dla kobiet. Nie udało się jednak zrealizować tych planów, ponieważ zaczęła jej doskwierać choroba serca. Wkrótce po powrocie zmarła.

Podczas pobytu we Francji często spędzała czas nad morzem. W latach osiemdziesiątych przebywała między innymi w miejscowości Pourville, dokąd często jeździli również impresjoniści. W późniejszym latach artystka najczęściej podróżowała do Bretanii (Bénodet i Beg-Meil oraz w La Rochelle i Boyardville na wyspie Oleron).

Z tego okresu pochodzi należący do szczecińskiej kolekcji Pejzaż morski. Widok wspomnianego Beg-Meil został namalowany rok przed powrotem do ojczyzny. Był to okres, kiedy malarka cieszyła się dużym uznaniem – w 1890 otrzymała złoty medal na wystawie w The Royal Academy w Londynie, a w 1891 – złoty medal na międzynarodowej wystawie sztuki w Berlinie. Obraz zakupiony do zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie w 1964 roku został namalowany w tonacji jasnych błękitów z fragmentami bieli, zieleni i brązu. W Muzeum Narodowym w Warszawie znajduje się szkic pejzażu zatytułowany Brzeg morza z 1889 roku ukazujący widok utrzymany w zbliżonej stylistyce.

Beata Małgorzata Wolska

Lokalizacja zewnętrzna