Czajkowski Józef (1872–1947) (malarz)

Wnętrze pracowni

Wnętrze pracowni
  • pracownie
  • okno
  • sztalugi malarskie
  • obrazy
  • stół
  • Młoda Polska

• Autor/WytwórcaCzajkowski Józef (1872–1947) (malarz)
  • TytułWnętrze pracowni
  • NazwaMartwa natura
  • Miejsce powstanianieznane
  • Czas powstaniaokoło 1904
  • Materiałpłótno
    • 1. Pieczęć:
    • SKŁAD PAPIERU | R. ALEKSANDROWICZ | KRAKÓW BASZTOWA 11
    • ; Aleksandrowicz R. Kraków
    • JÓZEF CZAJKOWSKI | 1904 | ZAMEK KRÓLEWSKI
    • ; nieznany
    • JÓZEF CZAJKOWSKI
    • ; Czajkowski Józef (1872–1947)

Obraz przedstawia fragment wnętrza z dużym oknem na wprost - okno wewnętrzne, dwudzielne, otwarte, dolna część całkowicie, górna pod kątem od ściany. Za małymi szybami, na białym tle nieba drzewo: czarny pień ze złotawo-ugrową koroną. Przy ścianie, pod oknem stół, na nim, po lewej stojąca lampa z abażurem z niebieskim ornamentem, po prawej rozłożona księga. Na stole oparty o ścianę ciemny obraz o temacie architektonicznym. Przy stole krzesło z ażurowym oparciem. Na pierwszym planie, po prawej, tyłem odwrócone sztalugi z wysoko wysuniętą częścią pionową, mocno zaakcentowaną. Na sztaludze nieduży, pionowy obraz. Za sztalugą, na podłodze kilka obrazów opartych jedne o drugie. Tonacja obrazu ciemna, szare zielenie, czernie, przygaszony róż podłogi. Z ciemnym wnętrzem kontrastuje białawy ton nieba za oknem i złotawe listowie drzewa.

Józef Czajkowski, wraz z bratem Stanisławem, był zaliczany do kręgu uczniów Jana Stanisławskiego, choć formalnie u niego nie studiował – uczestniczył tylko w organizowanych przez niego plenerach. Obraz Wnętrze pracowni zakupiony do zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecnie w 1970 roku stanowi ciekawe połączenie motywu pustej pracowni z krajobrazem, który rozprzestrzenia się za dużym oknem na wprost. Otwarta kompozycja (namalowana alla prima) stworzona została na zasadzie kontrastu bliskiemu szkole monachijskiej, w której też artysta studiował. Przedstawione na białym tle nieba drzewo namalowane jest w stylistyce bliskiej mistrzowi krajobrazu, czyli Stanisławskiemu. W tym fragmencie pejzażu można dostrzec także biel, światło zza okna padające na poszczególne elementy wyposażenia wnętrza jest typowe dla secesji. Część przedstawiająca pracownię została namalowana w ciemnej tonacji. Na pierwszym planie widoczna jest sztaluga z wysoko wysunięto częścią pionową, mocno zaakcentowaną. Warto zwrócić uwagę na stół stojący w głębi pod oknem. Znajduje się na nim ciemny, oparty o ścianę obraz o tematyce architektury. Nie jest to bez znaczenia, bowiem Czajkowski zajmował się w tym czasie także grafiką użytkową i projektowaniem witraży. Dwa lata po namalowaniu obrazu zaczął zaś działać głównie jako architekt i projektant w zakresie sztuki stosowanej. W tej dziedzinie był wielokrotnie nagradzany.

Beata Małgorzata Wolska