Silomäki, Jari (1975- )

Ćwiczenia z dorosłości (Marzyciel, według Man Ray'a)

• fotografia
Ćwiczenia z dorosłości (Marzyciel, według Man Ray'a)
  • Helsinki School, relacje rówieśnicze, relacje męsko-damskie, dojrzewanie, dorosłość, młodość, mężczyźni, fotografia (sztuka)

• Numer inwentarzowyMNS/SWO/265/a-b
  • Autor/WytwórcaSilomäki, Jari (1975- )
  • TytułĆwiczenia z dorosłości (Marzyciel, według Man Ray'a) | Rehearsals for Adulthood (The Dreamer, after Man Ray) (angielski)
  • Miejsce powstaniaHelsinki (Finlandia)
  • Czas powstania1997 - 2001
  • Technikafotografia czarno-biała
  • Materiałpapier > papier fotograficzny
  • Cykl / kompletRehersals for Adulthood
    • Jari Silomaki 3/10
    • Jari Silomaki, 3/10
  • Sposób nabyciazakup
  • Odpowiedzialny działMuzeum Sztuki Współczesnej

Dwie czarno-białe fotografie oprawione w białe drewniane ramy. Większa z prac (a) przedstawia sylwetkę nagiego mężczyzny, od bioder w górę, wygiętego w tył, usytuowanego przodem do widza na tle spokojnego morza i linii horyzontu rozciągającej się mniej więcej na wysokości klatki piersiowej postaci i jednej trzeciej fotografii od dołu. Gładka tafla morza prawie zlewa się z horyzontem nieba. Na środku pracy, przy dolnej krawędzi jest postać z twarzą odchyloną ku górze.

Druga, mniejsza fotografia (b) przedstawia całą sylwetkę mężczyzny z nagim torsem, w ciemnych spodniach, ustawioną pod kątem do widza, z lewej strony pracy. Na wprost mężczyzny znajduje się aparat fotograficzny na statywie/trójnogu ustawionego w trawie, na łące z widokiem gór w tle. Ręce postaci są wyprostowane wzdłuż tułowia, głowa mocno odchylona w tył, twarz zwrócona ku niebu. Prawdopodobnie na zdjęciu b widzimy samego artystę, który robi sobie zdjęcie. Za nim musi znajdować się morze, które jest tłem i jednocześnie ważnym. dominującym elementem fotografii a.

Rehearsals for Adulthood (Ćwiczenia z dorosłości) to esej fotograficzny dotykający tematyki wchodzenia w dorosłość młodego mężczyzny, który zmaga się z samym sobą, z uczuciem do dziewczyny, z różnymi sytuacjami życiowymi, czasem bolesnymi, kiedy indziej zabawnymi.

Na powstawały w latach 1997–2001 cykl składają się pojedyncze bądź sparowane fotografie, którym towarzyszy odręczny tekst, zapis zdarzenia, nastroju, osobista uwaga – ułożone jedna przy drugiej opowiadają historię. Pomimo wrażenia zaproszenia do intymnego świata bohatera cyklu, Jari Silomäki (1975– ) idealnie zaciera granicę pomiędzy prawdą a fikcją. Scenariusz opowieści został skrupulatnie rozpisany i odegrany, natomiast postać, którą widzimy na zdjęciach to nie ich autor, tyllko aktor  jak wszystkie inne osoby pojawiające się w pracach fińskiego artysty.

Silomäki zajmuje się przede wszystkim narracyjną fotografią dokumentalną, a właściwie poszukiwaniem nowych jej form. Głównym tematem jego realizacji fotograficznych i filmowych są intymne relacje międzyludzkie, jak również te zachodzące pomiędzy jednostkami i wielkimi, historycznymi wydarzeniami.

Silomäki jest jednym z reprezentantów słynnej Helsinki School – najbardziej utalentowanych absolwentów lub studentów Aalto University – School of Art, Design and Architecture. Twórców tych wyróżnia indywidualistyczne, konceptualne pojmowanie fotografii oraz warsztatowa precyzja. Helsińska szkoła fotografii to charakterystyczne podejście do natury, wyobrażenia i przedstawiania upływu czasu. To również abstrakcja jako wizualna forma wyrazu i wykorzystywanie procesów fotograficznych jako środków do konceptualnego gromadzenia i interpretacji informacji o otaczającym świecie.

Marlena Chybowska-Butler