Górecki, Ryszard (1956- )

Ryszard Górecki. Ornitologia w służbie NATO

• książka
Ryszard Górecki. Ornitologia w służbie NATO
  • samoloty, militaryzm, lotnictwo, wojsko, nauki przyrodnicze > biologia > zoologia > ornitologia, zwierzęta > ptaki, sztuka krytyczna

• Numer inwentarzowyMNS/Sp/1908/7
  • Autor/WytwórcaGórecki, Ryszard (1956- )
  • TytułRyszard Górecki. Ornitologia w służbie NATO
  • Miejsce powstaniaBerlin (Niemcy)
  • Czas powstania2009
  • Technikadruk cyfrowy
  • Materiałpapier
      • 2 cm (głębokość)
  • Cykl / kompletEdycje. Wydawnictwo Niewidzialny Znak
  • Sposób nabyciadarowizna
  • Odpowiedzialny działMuzeum Sztuki Współczesnej

Obłożony w foliową koszulkę obiekt-książka. Na frontowej stronie niebieskiej okładki fotomontaż z przedstawieniem błękitnego nieba i stada ptaków układającego się w zarys wznoszącego się ku górze bojowego odrzutowca. W tle białe pierzaste chmury. Wokół zarysu samolotu rozproszone na całej powierzchni ptaki. U dołu okładki kolejno białymi literami: nazwisko autora (RYSZARD GÓRECKI), tytuł publikacji (ORNIOTOLOGIA W SŁUŻBIE NATO) i logo wydawnictwa Niewidzialny Znak. Na grzbiecie od góry białymi literami tytuł publikacji, nazwisko autora, logo wydawnictwa. logo, nazwisko autora i tytuł. Na tylnej stronie okładki w prawym górnym rogu napis: +KSIĄŻKA GRATIS. Tylnej stronie obiektu, na foliowej obwolucie wzdłuż górnej krawędzi obiektu po lewej stronie przyklejona do góry nogami srebrna naklejka z napisem: KUNST.

Ornitologia w służbie NATO to obiekt-książka zrealizowany przez Ryszarda Góreckiego (1956– ) w ramach cyklu fikcyjnych publikacji publikowanych przez nieistniejące Wydawnictwo Niewidzialny Znak w latach 2008-2009. Tematyka większej części spośród opublikowanych wówczas dziewięciu książek dotyczy różnych aspektów wojskowości. Wątek krytycznego zainteresowania militaryzmem jest stale obecny i mocno osadzony w doświadczeniach biograficznych artysty. Górecki wychowywał się w leżących na polsko-niemieckiej granicy Słubicach, w których w latach 60. XX wieku życie toczyło się wokół jednostek wojskowych i dwóch dużych kompleksów koszar. Ojciec artysty był zawodowym wojskowym, dziadek z kolei weteranem I wojny światowej, przyrodnikiem-amatorem i zdeklarowanym pacyfistą. Górecki jako chłopiec krótko interesował się lotnictwem, zbierał książki i czasopisma lotnicze, rysował walki powietrzne i sklejał modele samolotów. Pasję tę szybko zastąpiło zainteresowanie ornitologią i antymilitarystyczne przekonania. Motyw samolotu bojowego uformowanego z klucza lecących ptaków, umieszczonego na obwolucie prezentowanej pracy, w błyskotliwy sposób łączy obie dziecięce fascynacje z dojrzałą artystyczną refleksją i przewrotnym poczuciem humoru.

Magdalena Lewoc