Roccheggiani, Lorenzo (czynny 1804-1817); Raffaelli, Giacomo (1753–1836)

Zbroja centuriona, Hełm grecki, Sztandar rzymski, Tarcza

• akwaforta (odbitka)
Zbroja centuriona, Hełm grecki, Sztandar rzymski, Tarcza
  • kultura antyczna > kultura grecka
  • kultura antyczna > kultura rzymska
  • uzbrojenie > uzbrojenie antyczne
  • uzbrojenie > zbroje
  • uzbrojenie > tarcze
  • uzbrojenie > hełmy
  • signum (sztandar)
  • trofea
  • Palazzo Mattei di Giove (Rzym)
  • Muzea Watykańskie (1506- )
  • Muzea Kapitolińskie (1471- )
  • Kolumna Trajana (Rzym)
  • Niedlich, Johann Gottfried (1766-1837) - kolekcja
  • Museum der Stadt Stettin (1913–1945) - kolekcja

• Numer inwentarzowyMNS/Graf/3985/7
  • Autor/WytwórcaRoccheggiani, Lorenzo (czynny 1804-1817); Raffaelli, Giacomo (1753–1836)
  • TytułZbroja centuriona, Hełm grecki, Sztandar rzymski, Tarcza | Corazza centurioni, Elmo Greco, Insegna Romana, Scudo (włoski)
  • NazwaGrafika reprodukcyjna
  • Miejsce powstaniaRzym (Włochy)
  • Czas powstania1804
  • Technikaakwaforta
  • Materiałpapier > papier żeberkowy
      • 264 mm (wysokość)
      • 405 mm (szerokość)
      • odcisk:
      • 192 mm (wysokość)
      • 293 mm (szerokość)
  • Cykl / kompletRaccolta di cento tavole rappresentanti i costumi religiosi, civili, e militari degli antichi Egiziani, Etruschi, Greci, e Romani, Roma 1804
    • 1. Pieczęć:
    • pieczęć prostokątna, fioletowa, numer dodany ołówkiem, przekreślony:
    • M.P.Z. | SZCZECIN | Dział... | Nr 1525
    • ; Muzeum Pomorza Zachodniego w Szczecinie
    • okrągła, różowa:
    • Muzeum Pomorza Zachodniego w Szczecinie Biblioteka
    • ; Muzeum Pomorza Zachodniego Biblioteka
    • 3. Pieczęć:
    • T.VI
    • 1. Corazza che portavano i Centuriono Rom.ni in bassorilievo nel Palazzo Mattei. 2. Elmo greco in bassorilievo nel Museo Vaticano. 3. Insegna | Romana, nella Colonna Trajana. 4. Scudo, nei trofei di Ottaviano Augusto, in Campidoglio, ornato oltre il costume Romano, forse per dare idea del soggetto vin to
    • Roccheggiani fecit
  • Kolekcjagrafika włoska
  • Sposób nabyciapozyskanie własne
  • Odpowiedzialny działDział Sztuki Dawnej

Ilustracja dokumentacyjna z księgi Raccolta di Cento Tavole rappresentanti i Costumi... z czterema antycznymi militariami. Na prostokątnym, szrafowanym polu przedstawione od lewej, pod numerem 1,  zbroja w formie torsu, noszona przez centurionów, pod numerem 2. hełm grecki z Muzeum Watykańskiego, pod numerem 3. signum rzymskie (sztandar, vexillum) jednostki zwanej manipułem zwieńczone dłonią, odwzorowane z Kolumny Trajana, pod numerem 4. sześcioboczna tarcza z trofeów cesarza Oktawiana Augusta z Kapitolu, zdobiona wg rzymskiego zwyczaju symbolem wyrażającym zwątpienie w poddanie się, skrzydlatą twarzą otoczoną liśćmi akantu oraz wicią kwiatową w polu i na bordiurze wydzielonej astragalem.

Rycina reprodukcyjna Lorenza Roccheggianiego przedstawia dekorowane reliefem wypukłym zabytki antycznego rzemiosła zajmującego się produkcją uzbrojenia i atrybutów wojskowych. Po lewej stronie zbroja rzymskiego centuriona nakładana na tunikę, pochodząca z Palazzo Mattei w Rzymie. Obok odwzorowano z zabytku w Muzeum Watykańskim hełm grecki, zdobiony sylwetkami lwów, z których jeden jest uskrzydlony. Po prawej pokazana została sześcioboczna tarcza, będąca trofeum cesarza Oktawiana Augusta, znajdująca się na wzgórzu Kapitol w Rzymie. Tarczę zdobi, według rzymskiego zwyczaju, symbol wyrażający zwątpienie w poddanie się – skrzydlata twarz otoczona liśćmi akantu oraz wicią kwiatową w polu i na bordiurze (obramieniu), wydzielonej motywem astragalu (perełkowania). Za tarczą zwieńczone dłonią signum, czyli znak bojowy jednostki zwanej manipułem, stanowiące rzymską formę sztandaru, które odwzorowano z Kolumny Trajana.

Prezentowana plansza nr 6 pochodzi z albumu Raccolta di 100 tavole reppresentanti i costumi religiosi, civili a militari degli antichi…, wydanego w Rzymie w 1804 roku, zawierającego sto tablic przedstawiających religijne, świeckie i wojskowe stroje oraz sprzęty antyczne z obszaru Egiptu, Etrurii, Grecji i Rzymu. Ilustrator albumu, Lorenzo Roccheggiani, jako rytownik i rysownik pracował w latach 1804–1817. Był autorem kilku cykli grafik wydanych w Rzymie i Mediolanie, poświęconych antycznym zabytkom, strojom, meblom i motywom ornamentalnym.

Ewa Gwiazdowska