Ilustracja dokumentacyjna z księgi Raccolta di Cento Tavole rappresentanti i Costumi... przedstawiająca przedmioty antyczne: rzymskie, etruskie i grecki sandały, rzymski sztandar i greckie palenisko. Na prostokątnym, szrafowanym polu przedstawione po lewej na podeście pod numerem 3. sandał grecki wydobyty we fragmentach, oglądany w Muzeum Watykańskim; na tle podestu pod numerem 5 greckie, metalowe palenisko pochodzące z Muzeum Gualtieri; obok pod numerem 2. sandał etruski, odwzorowany z reliefu oglądanego w Ogrodach Medycejskich; po prawej pod numerem 1. wysoki but rzymski z czasów cesarstwa, odwzorowany z buta Trajana na Łuku Konstantyna; oparty o podest pod numerem 4. Sztandar rzymski III kohorty pretorianów z napisem COH III PR. Pod ilustracją legenda oraz nazwisko autora ilustracji.
Rycina reprodukcyjna Lorenza Roccheggianiego przedstawia wytwory rzemiosł antycznych i atrybut wojskowy, na której odwzorował trzy typy obuwia, sztandar oraz naczynie używane jako palenisko. Po lewej stronie na podeście sandał grecki, według zabytku znalezionego we fragmentach, przechowywanego w Muzeum Watykańskim, pośrodku karty sandał etruski według reliefu znalezionego w Ogrodach Medycejskich, przechowywanego we Florencji, po prawej but rzymskiego cesarza Trajana, zdobiony lwią skórą i wicią roślinną, ukazany według reliefu na Łuku Konstantyna. O podest oparty jest sztandar rzymski (łac. signum - znak) III kohorty pretorianów Pompejusza Wielkiego wg zabytku w Palazzo Albani. Przed podestem pokazano także koliste, metalowe naczynie greckie, wsparte na popiersiach skrzydlatych sfinksów, służące jako palenisko według zabytku ze zbiorów Museo Nicolai Gualtieri.
Prezentowana plansza nr 46 pochodzi z albumu Raccolta di 100 tavole reppresentanti i costumi religiosi, civili a militari degli antichi…, wydanego w Rzymie w 1804 roku, zawierającego sto tablic przedstawiających religijne, świeckie i wojskowe stroje oraz sprzęty antyczne z obszaru Egiptu, Etrurii, Grecji i Rzymu. Ilustrator albumu, Lorenzo Roccheggiani, jako rytownik i rysownik pracował w latach 1804–1817. Był autorem kilku cykli grafik wydanych w Rzymie i Mediolanie, poświęconych antycznym zabytkom, strojom, meblom i motywom ornamentalnym.
Ewa Gwiazdowska