Roccheggiani, Lorenzo (czynny 1804-1817), Raffaelli, Giacomo (1753–1836)

Sandały, Sztandar, Palenisko

• akwaforta (odbitka)
Sandały, Sztandar, Palenisko
  • Museo Nicolai Gualtieri (1731-1747), Niedlich, Johann Gottfried (1766-1837) - kolekcja, obuwie, wazy, paleniska, Trajan, cesarz rzymski (53-117), vexillum, kultura antyczna > kultura etruska, kultura antyczna > kultura grecka, kultura antyczna > kultura rzymska, wojsko > wojska rzymskie, Ogród Boboli, park (Florencja), Palazzo Albani (Urbino), Muzea Watykańskie (1506- ), Łuk Konstantyna Wielkiego (Rzym), Museum der Stadt Stettin (1913–1945) > Museum der Stadt Stettin (1913–1945) - kolekcja

• Numer inwentarzowyMNS/Graf/3985/47
  • Autor/WytwórcaRoccheggiani, Lorenzo (czynny 1804-1817), Raffaelli, Giacomo (1753–1836)
  • TytułSandały, Sztandar, Palenisko | Calsale, Insegna, Focolare (włoski)
  • NazwaGrafika reprodukcyjna
  • Miejsce powstaniaRzym
  • Czas powstania1804
  • Technikaakwaforta
  • Materiałpapier > papier czerpany > papier czerpany żeberkowy
  • Cykl / kompletRaccolta di Cento Tavole rappresentanti i Costumi religiosi, civili, e militari degli antichi Egiziani, Etruschi, Greci, e Romani , Roma 1804
    • 1. Pieczęć:
    • pieczęć prostokątna, fioletowa, numer dodany ołówkiem, przekreślony:
    • M.P.Z. | SZCZECIN | Dział... | Nr 1565
    • ; Muzeum Pomorza Zachodniego w Szczecinie
    • 2. Pieczęć:
    • okrągła, różowa:
    • Muzeum Pomorza Zachodniego w Szczecinie Biblioteka
    • ; Muzeum Pomorza Zachodniego w Szczecinie
    • T. XXXXVI.
    • 1. Calsale Romano Imperiale, che si vede calzato Trojano nel’Arco di Constantino. 2 Calsale Etrusco cavato da un Basso-Rilievo, che si vedeva nelli orti Medici, ora in | Firenze. 3 Calsale Greco cavato da un Frammento, che si vede nel Museo Vaticano. 4 Insegna militare Romana di M: Pompejo. era Console Augure, e Censore nel tempo | stesso, si vede nel Palazzo Albani. 5 Focolare Greco di metallo una volta nel famoso Museo Gualtieri, ora in Francia.
    • Roccheggiani Fecit.
  • Kolekcjagrafika włoska
  • Sposób nabyciapozyskanie własne
  • Odpowiedzialny działDział Sztuki Dawnej

Ilustracja dokumentacyjna z księgi Raccolta di Cento Tavole rappresentanti i Costumi... przedstawiająca przedmioty antyczne: rzymskie, etruskie i grecki sandały, rzymski sztandar i greckie palenisko. Na prostokątnym, szrafowanym polu przedstawione po lewej na podeście pod numerem 3. sandał grecki wydobyty we fragmentach, oglądany w Muzeum Watykańskim; na tle podestu pod numerem 5 greckie, metalowe palenisko pochodzące z Muzeum Gualtieri; obok pod numerem 2. sandał etruski, odwzorowany z reliefu oglądanego w Ogrodach Medycejskich; po prawej pod numerem 1. wysoki but rzymski z czasów cesarstwa, odwzorowany z buta Trajana na Łuku Konstantyna; oparty o podest pod numerem 4. Sztandar rzymski III kohorty pretorianów z napisem COH III PR. Pod ilustracją legenda oraz nazwisko autora ilustracji.

Rycina reprodukcyjna Lorenza Roccheggianiego przedstawia wytwory rzemiosł antycznych i atrybut wojskowy. Artysta odwzorował na niej trzy typy obuwia, sztandar oraz naczynie używane jako palenisko. Po lewej stronie na podeście sandał grecki, według zabytku znalezionego we fragmentach, przechowywanego w Muzeum Watykańskim, pośrodku karty sandał etruski według reliefu znalezionego w Ogrodach Medycejskich, przechowywanego we Florencji, po prawej but rzymskiego cesarza Trajana, zdobiony lwią skórą i wicią roślinną, ukazany według reliefu na Łuku Konstantyna. O podest oparty jest sztandar rzymski (łac. signum - znak) III kohorty pretorianów Pompejusza Wielkiego wg zabytku w Palazzo Albani. Przed podestem pokazano także koliste, metalowe naczynie greckie, wsparte na popiersiach skrzydlatych sfinksów, służące jako palenisko według zabytku ze zbiorów Museo Nicolai Gualtieri.

Prezentowana plansza nr 46 pochodzi z albumu Raccolta di 100 tavole reppresentanti i costumi religiosi, civili a militari degli antichi…, wydanego w Rzymie w 1804 roku, zawierającego sto tablic przedstawiających religijne, świeckie i wojskowe stroje oraz sprzęty antyczne z obszaru Egiptu, Etrurii, Grecji i Rzymu. Ilustrator albumu, Lorenzo Roccheggiani, jako rytownik i rysownik pracował w latach 1804–1817. Był autorem kilku cykli grafik wydanych w Rzymie i Mediolanie, poświęconych antycznym zabytkom, strojom, meblom i motywom ornamentalnym.

Ewa Gwiazdowska