Bogusław I, książę pomorski (około 1127-1187) (emitent)

Skarb monet

• moneta
Skarb monet
  • Gryfici (ród)
  • Bogusław I, książę pomorski (około 1127-1187) - ikonografia
  • święci > Sabin, święty (?- 303) - ikonografia
  • księstwo szczecińskie, państwo historyczne (Pomorze Zachodnie)
  • Księstwo Pomorskie, państwo historyczne (Pomorze Zachodnie)
  • skarby
  • monety pomorskie
  • monety książęce
  • półpostacie
  • przedstawienia świętych
  • portrety władców

• Numer inwentarzowyMNS/N/15461/1-9
  • Autor/WytwórcaBogusław I, książę pomorski (około 1127-1187) (emitent)
  • NazwaSkarb monet
  • Miejsce powstaniaPomorze Zachodnie, region historyczny (Europa); Usedom (Niemcy) (wybicie)
  • Czas powstania1170 - 1176
  • Technikabicie
  • Materiałsrebro
      • 7.23 g (masa)
  • Miejsce zebrania w terenieSzczecin (województwo zachodniopomorskie)
  • Sposób nabyciaprzekaz
  • Odpowiedzialny działDział Numizmatyki

Wszystkie monety reprezentują ten sam typ wyobrażeń. Na awersie półpostać księcia w zbroi z mieczem i proporcem na ramionach, a na rewersie półpostać świętego Sabina w stroju pontyfikalnym, z pastorałem i rzymskim palium na ramionach.

Podczas prac archeologicznych w 1993 roku na szczecińskim Podzamczu, odkryto niewielki skarb monet. Dziewięć pomorskich denarów z XII wieku, bez żadnego zabezpieczenia w postaci tkaniny, skóry lub naczynia, zalegało w przejściu między domami. Wszystkie monety reprezentują ten sam typ wyobrażeń, różniących się między sobą detalami. Na awersie widnieje półpostać księcia w zbroi, z mieczem i proporcem na ramionach. Na stronie odwrotnej zaś półpostać świętego Sabina w stroju pontyfikalnym, z pastorałem i rzymskim palium na ramionach. Wyobrażeniom towarzyszy imię księcia Bogusława (1156–1187) i świętego Sabina, w starożytności jednego z najbardziej czczonych świętych męczenników, a w ówczesnych realiach patrona klasztoru premonstratensów w Uznamiu i pomorskiego biskupstwa.

Denary z wizerunkiem władcy w kręgu pomorskiego mennictwa XII–wiecznego należą do emisji wyjątkowych, są niezwykle reprezentacyjne i unikatowe. Tradycyjnie przypisywane są księciu Bogusławowi I, lecz dzięki prawidłowo odczytanym treściom, zmieniła się ich atrybucja. Dawniej łączone były z Przecławiem (Prenzlau), z uwagi na jedyny na Pomorzu kościół pod tym wezwaniem. W zakresie chronologii przyjmowano lata samodzielnych rządów Bogusława (1180–1182), po śmierci Kazimierza I. Dziś wiemy, że denary należą do najstarszych emisji pomorskich, datowanych na lata ok. 1170–1176. Bite były najpewniej z Uznamie w okresie czasowego rezydowania biskupa Konrada w klasztorze premonstratensów. W fundację klasztoru zaangażowany był książę i biskup, więc również ekonomiczny związek biskupa z tą emisją był możliwy (pobranie części zysku). Bogusław I w swojej polityce menniczej wykorzystał kult świętego jako patrona klasztoru, biskupstwa i całego państwa.

Skarb ze Szczecina jest nietypowym depozytem, zarówno jeśli chodzi o wielkość, warunki, jak i miejsce ukrycia.

Genowefa Horoszko

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, ul. Staromłyńska 27, Szczecin