Miasto Anklam (zleceniodawca)

• lak
  • odcisk tłoka pieczętnego
  • gryf (mitologia)
  • Barnim I, książę pomorski (około 1210-1278)
  • Pomorze
  • Księstwo Pomorskie (około 1123-1295) (państwo historyczne)
  • Anklam (zleceniodawca, właściciel pieczęci)

• Numer inwentarzowyMNS/Sf/555/7
  • Autor/WytwórcaMiasto Anklam (zleceniodawca)
  • NazwaOdcisk tłoka pieczętnego
  • Miejsce powstaniaEuropa (region historyczny); Księstwo Pomorskie (około 1123-1295) (państwo historyczne); Pomorze
  • Czas powstania1284
  • Technikaodciskanie
  • Materiałlak
    • nazwa pieczęci:
    • SIGILLVM CIVITATIS TANGGLIM
  • Sposób nabyciapozyskanie własne
  • Odpowiedzialny działDział Numizmatyki

W polu pieczęci w perełkowej obwódce gryf kroczący w prawo (heraldyczne lewo). Poniżej fragment muru miejskiego z otworem bramnym. Napis w otoku: SIGILLVM CIVITATIS TANGGLIM. Obwódka zewnętrzna perełkowa.

Anklam jest jednym z wielu miast pomorskich z wizerunkiem gryfa w herbie, bezpośrednio nawiązującym do dynastii Gryfitów. W przypadku Anklam nadanie praw miejskich miało miejsce ok. połowy XIII wieku, za panowania Barnima I (ok. 1210–1278). Na dokumentach wystawionych przez tego władcę pojawiła się po raz pierwszy obecna nazwa miasta, w przeszłości stosowana zamiennie ze słowiańską nazwą Tanglim. Dualizm ten znalazł również odzwierciedlenie w napisie otokowym widniejącym na odcisku lakowym pieczęci miejskiej datowanej na rok 1284, który informuje, że jest ona znakiem miasta Tanglim. W polu pieczęci przedstawiono gryfa kroczącego w prawo (heraldyczne lewo) z uniesioną lewą łapą. Poniżej umieszczono fragment muru miejskiego z prześwitem bramnym zwieńczonym stożkowanym dachem z gałką. Pierwotnie głównym elementem herbu miejskiego był sam gryf, zaś mur stanowił mniej znaczący element dodatkowy. W 2. połowie XIV wieku nastąpiła zmiana w zwrocie zwierzęcia, które skierowane zostało w lewo (heraldyczne prawo). Od połowy XVI wieku w herbie Anklam na tarczy trzymanej przez gryfa, który otrzymał formę wspiętą, pojawił się grot strzały, który jednak był konsekwentnie stosowany na pieczęciach miejskich. Mur miejski jako integralny element herbu dodany został w drugiej połowie XVII wieku. W tym też czasie w łapach gryfa pojawiła się strzała. Obecnym herbem Anklam jest czerwony wspięty gryf kroczący w lewo (heraldyczne prawo) po murze z prześwitem bramnym. Dzierży on w łapach złoty trójpromień, interpretowany czasem jako grot strzały. Współczesny herb łączy więc wszystkie elementy pojawiające się na przestrzeni wieków w herbie miasta Anklam.

Mieszko Pawłowski

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, ul. Staromłyńska 27, Szczecin