Wellner, Schneeberg (1854- )

Dzbanuszek z zastawy Konzerthaus Stettin

• imbryk
Dzbanuszek z zastawy Konzerthaus Stettin
  • przemysł
  • Konzerthaus (Szczecin)
  • gastronomia
  • serwowanie napojów
  • zastawa > zastawa stołowa

• Autor/WytwórcaWellner, Schneeberg (1854- )
  • NazwaDzbanuszek z zastawy Konzerthaus Stettin
  • Miejsce powstaniaAue, część miasta Aue Bad-Schlema (Niemcy)
  • Czas powstania1941 - 1944
  • Technikaodlew, grawerowanie
  • Materiałmosiądz; srebro
    • liczby w owalu:
    • Konzerthaus Stettin
    • 2. Znak:
    •  22, 4., 12
    • ; Wellner, Schneeberg (1854- )
    • AUG. WELLNER SOHNE A.G.
    • 4. Punca:
    • 70c1
    • 6. Punca:
    • 8. Znak:
    • 9. Punca:

Dzbanuszek o prostej, zgeometryzowanej formie, bez wykształconej stopy. Korpus cylindryczny, zwężający się ku górze, zamykany płaską, okrągłą pokrywą z gałką w centrum. Dziubek osadzony w dolnej części korpusu, zwężający się ku górze, łagodnie wygięty, sięga wysokości pokrywy. Ucho o czworobocznym przekroju z profilem (rowkiem) na krawędziach, górą wyniesione do wysokości pokrywy, a następnie załamane, poprowadzone niemal poziomo i powtórnie załamane, a dalej delikatnie wygięte i łukiem wprowadzone do ścianki korpusu. Górą i dołem powyżej wygięcia przewiązka. Pokrywa - krążek z blachy na zawiasie powyżej ucha; uchwyt umocowany centralnie, w formie kielichowej gałki zwieńczonej kulką. Na korpusie grawerowany napis: Konzerthaus Stettin. Na spodzie dna znak firmowy i punce.

Obiekt z wyposażenia jednego z lokali gastronomicznych mieszczących się w gmachu przedwojennego Konzerthausu (Domu Koncertowego) w Szczecinie, wybudowanego w 1884 r. według projektu berlińskiego architekta Franza Schwechtena.

Oprócz stałych koncertów organizowano tam lekcje tańca, uroczystości rodzinne, krajowe i międzynarodowe kongresy, odczyty, a także sesje naukowe. W budynku znajdował się również prowadzony przez Oscara Burchla prestiżowy zespół lokali gastronomicznych (Konzerthaus Stettin), składający się z restauracji, winiarni, kawiarni wiedeńskiej oraz cukierni.

Goście restauracji mogli wysłuchać koncertów, obejrzeć występy znanych artystów, sale zaś wynajmowano na różnego rodzaju uroczystości. Na zapleczu kompleksu znajdował się duży ogród, gdzie w sezonie letnim ustawiano stoliki, a gościom stale przygrywali muzycy. Lokal słynął ze znakomitej kuchni oraz eleganckiego wystroju i wyposażenia, na który składał się m.in. zestaw naczyń z umieszczonym na nich logiem.

Jednym z tego rodzaju przedmiotów był imbryk, zamówiony u znanej przedwojennej firmy Sächsische Metallwaren Fabrik Aug. Wellner Söhne A. G., jednego z największych niemieckich producentów sztućców oraz zastawy stołowej w branży hotelarskiej i gastronomicznej. Jej produkty były znane na całym świecie z wysokiej jakości i pięknego stylu.

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina, ul. Księcia Mściwoja II 8, Szczecin