Pabianickie Towarzystwo Akcyjne Przemysłu Chemicznego, Pabianice (1899-1948)

Butelka po lekarstwach

• buteleczka apteczna
Butelka po lekarstwach
  • choroby
  • farmaceutyka
  • Kurcyusz, Helena (1914-1999) - kolekcja
  • leczenie
  • pionierzy Szczecina

• Numer inwentarzowyMNS/H-Sp/91/22
  • Autor/WytwórcaPabianickie Towarzystwo Akcyjne Przemysłu Chemicznego, Pabianice (1899-1948)
  • NazwaButelka po lekarstwach
  • Miejsce powstaniaPabianice (województwo łódzkie)
  • Czas powstania1901 - 1939
  • Technikawydmuchiwanie w formie, wytłaczanie
  • Materiałmateriał przetworzony > szkło; korek; papier
      • 2 cm (średnica)
    • w pierwszym wierszu napisu logo firmy: biały ośmiobok foremny o czarnym konturze z nieforemnym czarnym sześciobokiem wewnątrz, w sześciobok wpisane litery C u góry, na nią nałożona litera I lekko przesunięta w dół, po bokach u dołu nachylone ku centrum litery B i A:
    • Dosis: 2-3 mal taglich 20-30 Tropfen | in Zuckerwasser und dergleichen. | Ausfuhr verboten | Zl. 3.26
    • ; Pabianickie Towarzystwo Akcyjne Przemysłu Chemicznego, Pabianice (1899-1948)
    • Dawka: 2-3 razy dziennie po | 20-30 kropel w herbacie lub tp. | wywóz wzbroniony Nr. rej. 903
    • Rozpuszczalny w wodzie | lek pobudzający krążenie i oddech | diaethulamid pyridin carb. 0,25 g | Aq. de ad 1 ccm | Pabianicer A. G. für Chemische | Industrie, Pabianitz
    • Marke (...) "CIBA" | Wasserlösliches | kreislauf- und Atmungsstimulans | Name und Marke ges. geschutzt
    • 5. Znak:
    • 10 ccm | CORAMIN | Lösung - Płyn
  • Sposób nabyciaakt darowizny

Niewielka buteleczka z brązowego szkła. Korpus walcowy, szyjka prosta walcowa przechodząca w wywinięty na zewnątrz kołnierz, w którym wykształcony jest niewielki dziubek. Etykieta w obrębie całego korpusu brązowa z poziomym białym pasem w centrum i napisem czarnymi literami w 3 wierszach 10 ccm /CORAMI /Lösung - Płyn. W dalszej części opis i skład leku w języku niemieckim i polskim. U góry napis i logo marki CIBA. Zamknięcie buteleczki korkiem ręcznie krojonym do otworu.

Jedną z osób podejmujących wysiłek organizacyjny na ziemiach pozyskanych przez Polskę w wyniku zakończenia II wojny światowej wzdłuż Odry i Nysy Łużyckiej była Helena Kurcyusz (1914–1999), polska architektka i urbanistka, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

W czasie drugiej wojny światowej brała udział w obronie Warszawy, a następnie w konspiracji – Związku Walki Zbrojnej oraz Armii Krajowej. W 1942 r. została aresztowana i przewieziona do obozu koncentracyjnego na Majdanku, skąd w 1944 r. przetransportowano ją do Ravensbrück, a następnie Neubrandenburga, gdzie doczekała wyzwolenia.

W drodze powrotnej do Polski Kurcyuszowa, wraz z koleżankami obozowymi, przybyła do Szczecina, skąd razem zamierzały jechać dalej do Piły, gdzie mieściła się siedziba władz polskich. Na miejscu okazało się jednak, że jedna z jej towarzyszek, która już w drodze chorowała, poczuła się znacznie gorzej. Jej stan był na tyle poważny, że kobiety zdecydowały o pozostaniu w mieście, znajdując schronienie w opuszczonym domku w dzisiejszej dzielnicy Gumieńce. W międzyczasie zachorowała również druga z koleżanek.

Kurcyuszowa przypuszczając, że obie zapadły na tyfus plamisty, postanowiła pozostać dłużej w mieście i się nimi zaopiekować. W działającym szpitalu wojskowym, udało jej się uzyskać pomoc niemieckiego lekarza, który nie tylko potwierdził jej przypuszczenia, ale również przepisał krople nasercowe. Ze względu na stale pogarszający się stan zdrowia swoich towarzyszek, Kurcyuszowa skontaktowała się z pierwszym polskim lekarzem na terenie miasta, dr. Zygmuntem Jakubowskim, który skierował je do szpitala, gdzie po kilku dniach powróciły do zdrowia.

Na pamiątkę tamtych wydarzeń, Kurcyuszowa zachowała buteleczkę przepisanych przez niemieckiego lekarza kropli nasercowych, wyprodukowanych przez przedsiębiorstwo chemiczne CIBA w Pabianicach. Obiekt ten wraz z innymi rzeczami osobistymi został przekazany do zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie po jej śmierci w 1999 r.

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina, ul. Księcia Mściwoja II 8, Szczecin