Mennica Państwowa

• nagrody honorowe

• Autor/WytwórcaMennica Państwowa
  • NazwaZłoty Krzyż Zasługi
  • Miejsce powstaniaWarszawa (województwo mazowieckie)
  • Czas powstania1962 - 1989
  • Technikatłoczenie, złocenie
  • Materiałmetal; emalia; tkanina
    • PRL
  • Sposób nabyciadar

Odznaką Krzyża Zasługi jest krzyż równoramienny, zakończony na rogach ramion kulkami. Krzyż jest złocony, zaś jego ramiona pokryte są czerwoną emalią w obramowaniu. Między ramionami krzyża znajdują się pęki promieni (po pięć promieni między dwoma ramionami, środkowy promień jest najdłuższy, a pozostałe maleją w kierunku ramion). W środku krzyża jest okrągła biało emaliowana tarcza (medalion) z umieszczonym na niej monogramem: PRL. Tarcza Krzyża Zasługi jest w otoku pokrytym czerwoną emalią i w ornamentowanym obramowaniu. Rewers krzyża jest gładki. Obramowanie ramion krzyża, pęki promieni, litery na tarczy, ornamentowane obramowanie tarczy i odwrotna strona krzyża są złocone. Wstążka krzyża ma kolor pąsowy, wzdłuż obu brzegów ma dwa białe pionowe paski. Odznaka jest zawieszona na wstążce na złotym wianuszku składającym się z liści laurowych.

Helena Kurcyusz (1914–1999), architektka i urbanistka osiedliła się w Szczecinie w maju 1945 r., na trwale wpisując się w jego historię. Początkowo zatrudniona była w Wydziale Technicznym Zarządu Miasta, a od 1946 roku w Regionalnej Dyrekcji Planowania Przestrzennego, gdzie jako główny urbanista województwa szczecińskiego sprawowała opiekę nad 71 miastami Pomorza Zachodniego. Aż do emerytury pracowała w Wojewódzkiej Pracowni Urbanistycznej, gdzie projektowała plany miejscowe m. in. Trzebieży, Nowego Warpna oraz Trzebiatowa oraz uczestniczyła w podejmowaniu najważniejszych, powojennych decyzji planistycznych dotyczących regionu. Była również inicjatorką wielu działań i wydarzeń artystycznych, integrujących nieliczne środowisko ludzi kultury.

Za swoją działalność na polu zawodowym oraz społecznym, Kurcyuszowa została wyróżniona licznymi wysokimi odznaczeniami, wśród których znajdował się prezentowany Złoty Krzyż Zasługi. Wyróżnienie ustanowione w 1923 r. początkowo było nadawane osobom cywilnym, które po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. wykazały się w pracy dla kraju i społeczeństwa, spełniając czyny wychodzące poza zakres ich codziennych obowiązków. Na mocy dekretu PKWN z 22 grudnia 1944 r. Złoty Krzyż Zasługi został również przyjęty do systemu odznaczeń Polski Ludowej, następnie zaś ma mocy ustawy z dnia 17 lutego 1960 r. o orderach i odznaczeniach został potwierdzony jako wyróżnienie nadawane osobom zasłużonym w pracy zawodowej bądź działalności społecznej.