Königliche Porzellan-Manufaktur, Berlin (1763- )

Talerz

• talerz
Talerz
  • pionierzy Szczecina
  • pionierzy
  • porcelana
  • Kurcyusz, Helena (1914-1999) - kolekcja
  • spożywanie posiłków
  • zastawa > zastawa stołowa
  • domy > domy otwarte

• Autor/Wytwórca Königliche Porzellan-Manufaktur, Berlin (1763- )
  • NazwaTalerz
  • Miejsce powstaniaBerlin (Niemcy)
  • Czas powstania1913 - 1930
  • Technikawyciskanie w formie, szkliwienie, farby podszkliwne, złoto naszkliwnie
  • Materiałporcelana
      • 15 cm (średnica)
    • malowana podszkliwnie sygnatura: berło z literami KPM oraz czerwonym drukiem naszkliwnym jabłko cesarskie z literami KPM:
    • KPM | KPM
    • ; Königliche Porzellan-Manufaktur, Berlin (1763- )
    • 3. Znak:
  • Sposób nabyciadar

Talerz, prawdopodobnie deserowy, z białej porcelany dekorowany bukiecikiem bratków umieszczonych w lustrze oraz złotym paskiem na rancie. Spora część złocenia zatarta.

Po drugiej wojnie światowej na Pomorzu Zachodnim dokonana została prawie całkowita wymiana ludności. Nowi osadnicy zamieszkali w opuszczonych domach, w których pozostały meble, sprzęty kuchenne i naczynia.

Wśród przybyłych do miasta osób znajdowała się Helena Kurcyusz (1914-1999) – córka Zygmunta Słomińskiego, prezydenta Warszawy w okresie międzywojennym oraz Teresy z Paszkiewiczów Słomińskiej. Jeszcze przed rozpoczęciem drugiej wojny światowej, udało jej się ukończyć Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. Podczas obrony Warszawy we wrześniu 1939 roku była członkiem Pogotowia Technicznego niosącego pomoc rannym, z czasem rozpoczynając współpracę z konspiracyjnym Związkiem Walki Zbrojnej, a następnie Armią Krajową. W związku z działalnością w tych strukturach w październiku 1942 roku została aresztowana przez gestapo i uwięziona na Alei Szucha i na Pawiaku. Od stycznia 1943 do kwietnia 1944 roku przebywała w obozie koncentracyjnym na Majdanku, skąd przewieziono ją do obozu w Ravensbrück, a potem Neubrandenburga.

Po zakończeniu wojny, wracając do Warszawy zatrzymała się w Szczecinie, gdzie podjęła pracę w Wydziale Budownictwa Urzędu Miejskiego, a od roku 1946 – w Regionalnej Dyrekcji Planowania Przestrzennego, pełniąc funkcję głównego urbanisty województwa szczecińskiego, a także prowadząc inwentaryzację zabytków. Helena Kurcyusz decydując się na pozostanie w Szczecinie, zamieszkała w willi przy ulicy Stanisława Wyspiańskiego 7, przejmując jednocześnie po poprzednich właścicielach meble, a także wiele ozdobnych naczyń. Jednym z nich był zachowany w dość dobrym stanie porcelanowy talerzyk, wyprodukowany przez jedną z najsłynniejszych i najdroższych manufaktur porcelany w Europie, Königliche Porzallen Manufaktur, sygnowany skrótem KMP. Wraz z innymi pamiątkami i przedmiotami osobistymi został przekazany do zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie po śmierci Kurcyuszowej w 1999 roku.

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina, ul. Księcia Mściwoja II 8, Szczecin