Rosenthal, Philipp (1855-1937) - Rosenthal GmbH, Selb (1879- )

Wazon

• wazon, ozdoba, wyposażenie domu
Wazon
  • pionierzy
  • pionierzy Szczecina
  • Kurcyusz, Helena (1914-1999) - kolekcja
  • domy > domy otwarte

• Autor/WytwórcaRosenthal, Philipp (1855-1937) - Rosenthal GmbH, Selb (1879- )
  • NazwaWazon
  • Miejsce powstaniaSelb (Niemcy)
  • Czas powstania1928
  • Technikaformowanie, wypalanie, złoto naszkliwnie
  • Materiałporcelana
      • 9.5 cm (średnica)
    • w kolorze zielonym podszkliwnie: dwuwierszowy napis z koroną w środku słowa Rosenthal:
    • Modell von | Ph.Rosenthal
    • ; Rosenthal, Philipp (1855-1937)
    • Rosen(...)thal | SELB BAVARIA
    • ; Rosenthal GmbH, Selb (1879- )
    • 4. Znak:
  • Sposób nabyciadar

Wazon z białej porcelany, rozszerzający się łagodnie, stożkowo od stopy do wylewu, znacznie poszerzonego i lekko wywiniętego na zewnątrz. Krawędź wylewu czary ozdobiona złotym brzegiem - szerokim od strony wewnętrznej na kołnierzu, wąskim od zewnątrz. Podstawa stosunkowo wysoka i ciężka, składa się z niskiego cokolika, ozdobionego złotym paskiem i opartego na nim grubego wałka z plastyczną (wypukłą) dekoracją w formie wieńca kwiatów i liści. Ponad stopą ujęty wklęskami wałek z ornamentem sznurowym. Obie wklęski wypełnione złotym paskiem, uwypuklają zakończenie podstawy i styk z czarą. Podstawa od spodu zagłębiona z uskokiem. Na płaskim dnie stanowiącym spód czary sygnatura wytwórni w kolorze zielonym podszkliwnie, w 2 wierszach: Modell von / Ph.Rosenthal oraz typowy znak firmy - w 2 wierszach Rosenthal (z koroną w środku) / SELB BAVARIA. Na boku podstawy ręcznie zapisany numer 45349 w kolorze brązowym.

Dzieje Pomorza Zachodniego to przede wszystkim historia regionu, w którym przez stulecia splatały się losy rożnych nacji i kultur. Polacy na dobre związali się z tym miejscem w 1945 roku. W wyniku wydarzeń drugiej wojny światowej oraz politycznej decyzji o bezprecedensowej, całkowitej wymianie ludności, historię tego regionu w dużej mierze kształtowały losy nowo przybyłych osadników. Jedni przybywali tutaj, bo zostali przesiedleni z rodzinnych wsi na Kresach, inni zaś powracali z robót przymusowych w Niemczech. Niezależnie od motywów, nowi mieszkańcy podjęli się trudu adaptacji w obcych, niezwykle trudnych warunkach. Wśród pierwszych osadników znajdowała się Helena Kurcyusz (1914-1999) – polska architektka, urbanistka, malarka, a także animatorka kultury.

Decydując się na pozostanie w Szczecinie, zamieszkała w willi przy ulicy Stanisława Wyspiańskiego 7, przejmując pozostawione tam meble, sprzęty oraz naczynia, wśród których znajdował się porcelanowy wazon wyprodukowany przez fabrykę porcelany Rosenthal, której wyroby do dziś cieszą się ogromną popularnością na całym świecie, stanowiąc przy tym synonim luksusu oraz elegancji. Obiekt wraz z innymi przedmiotami osobistymi został przekazany do zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie po śmierci Heleny Kurcyuszowej w 1999 roku.

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina, ul. Księcia Mściwoja II 8, Szczecin