Postument dekoracyjny

• postument, wyposażenie domu, dekoracja
Postument dekoracyjny
  • architektura
  • rzeźbiarstwo
  • pomniki
  • neoklasycyzm (sztuka)
  • wyposażenie > wyposażenie wnętrz
  • domy > domy otwarte
  • Kurcyusz, Helena (1914-1999) - kolekcja

• NazwaPostument dekoracyjny
  • Miejsce powstaniaNiemcy (Europa)
  • Czas powstania1901 - 1945
  • Technikatechniki stolarskie, fornirowanie
  • Materiałmateriał organiczny > materiał pochodzenia roślinnego > drewno; okleina
  • Sposób nabyciadar

Wolnostojący wysoki postument drewniany, fornirowany, z profilowaną krawędzią płyty wieńczącej i poszerzonym cokołem wykończonym profilowaną listwą. Pod płytą wieńczącą fryz z ciemnego, czarnego drewna z dekoracją w formie wąskich pionowych regularnych wyżłobień. Dzięki zastosowaniu różnych gatunków i barw forniru płyciny pionowych ścianek postumentu uzyskały ciemne, czarne obramienie w formie pasa przy krawędziach. Na płyciny ścianek bocznych wykorzystano jaśniejsze miodowe drewno o bogatym naturalnym wzorze czeczotowym.

Wysoki, drewniany postument służący do umieszczenia na nim innego elementu dekoracyjnego, np. rzeźby czy wazonu stanowił element wyposażenia mieszkania Heleny Kurcyusz (1914–1999), polskiej architektki-urbanistki, malarki, a także animatorki kultury, która na trwałe wpisała się w powojenną historię Szczecina. Jako główny urbanista województwa szczecińskiego należała do nielicznego grona osób, mających duży wpływ na wygląd przestrzenny stolicy województwa, jak i wielu innych miejscowości na Pomorzu Zachodnim.
Szczecinianie znają ją jako autorkę nietuzinkowych nazw wielu placów, ulic i parków, jak choćby Jasne Błonia, Ku Słońcu, Wiatru od Morza czy Bohaterów Warszawy. Kurcyuszowa odegrała też ogromną rolę kulturotwórczą, angażując się w życie kulturalne i artystyczne regionu, inicjując m. in. powstanie Klubu „13 Muz”. Prowadziła przy tym aktywną działalność społeczną, należała do Sekcji Strzelectwa Klubu Sportowego „Ogniwo”, Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Obozów Koncentracyjnych i Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki. Posiadała ponadto ogromny talent malarski, uwidaczniający się w licznych akwarelach o szerokiej tematyce: od widoków krajobrazowych, zieleni i architektury po portret i miniaturę. Była także autorką wielu wierszy i wspomnień z okresu okupacji oraz z pierwszych lat pobytu w Szczecinie. Zmarła 21 stycznia 1999 roku Helena Kurcyusz została pochowana w rodzinnym grobowcu na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Kilka miesięcy później dzięki staraniom jej przyjaciół, do zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie zostały przekazane pamiątki po niej, wśród których znajdował się również zabytkowy postument.

wystawa

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina, ul. Księcia Mściwoja II 8, Szczecin