Gobelin

• pionierzy Szczecina
  • Janina Szczerska

• NazwaGobelin
  • Miejsce powstaniaNiemcy (Europa)
  • Czas powstania1891 - 1910
  • Technikawyrób manufakturowy
  • Materiałfornir; materiał organiczny > materiał pochodzenia roślinnego > drewno; tkanina
  • Sposób nabyciadarowizna > zapis testamentowy

Mały gobelinek o tematyce bukolicznej, przedstawiający parę spacerującą w ogrodzie, oprawiony w ramkę drewnianą fornirowaną, ze złoconą profilowaną krawędzią wewnętrzną. W centrum ukazano młodą damę z wachlarzem i młodzieńca w pełnej gracji, dworskiej pozie. Chłopiec zwraca się ku dziewczynie ujmując lewą ręką prawą dłoń podawaną przez damę, która jednocześnie odwraca wstydliwie głowę. Kobieta z włosami zaczesanymi w kok, ubrana jest w suknię z dekoldem, o bufiastych rękawach wykończonych koronką i wierzchniej spódnicy spiętej w krynolinę i odsłaniającej jaśniejszą spódnicę spodnią. Chłopak z sięgającymi ramion falowanymi włosami ubrany jest w bufiaste spodnie do kolan, kurtkę zapiętą pod szyję, spod której wysunięte są falbanki kołnierza i wykończenia rękawów koszuli; na jego prawym ramieniu zawieszona jest kurtka wierzchnia. Wokół pary drzewa i krzewy, konary drzewa rosnącego po prawej stronie tworzą łuk nad głowami młodzieńca i dziewczyny. po lewej sronie w oddali widoczny jest górzysty pejzaż z domkami. Sceną ramuje szeroka, wtapiająca się w pejzaż bordiura utworzona z liści akantu, wici roślinnej i kwiatów. Kolorystyka monochromatyczna w tonacji miodowo-beżowo-czarnej.

Gobelin pochodzi z prywatnego mieszkania Janiny Szczerskiej (ur. 22 października 1897 w Stryju, zm. 10 lipca 1981 w Szczecinie), organizatorki i dyrektorki pierwszej szkoły ogólnokształcącej w Szczecinie. Wraz z innymi przedmiotami osobistymi został przekazany do zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie na podstawie zapisu testamentowego sporządzonego 1 września 1976 roku. Historia gobelinu sięga XVII stulecia, gdy król Francji Ludwik XIV na terenach wykupionych od tkackiej rodziny Gobelin, założył królewską Manufakturę zajmującą się produkcją tkanin ściennych. Od tego momentu tkaniny te wytwarzane na krosnach, jednostronne, zazwyczaj wełniano-jedwabne, czasem z dodatkiem srebrnych lub złotych nici, zaczęto nazywać gobelinami. Przedstawiane na nich sceny historyczne, biblijne, mitologiczne, hagiograficzne, cieszyły się ogromną popularnością na szlacheckich oraz królewskich dworach. Wraz z rewolucją przemysłową nastąpił proces mechanizacji produkcji gobelinów, co pozwoliło na ich znaczne upowszechnienie. Odejście od tkania ręcznego uniemożliwiało jednak tworzenie bardziej złożonych obrazów. Dlatego gobeliny wytwarzane tradycyjna metodą pozostały w dalszym ciągu towarem drogim i ekskluzywnym.