Wyczółkowski Leon (1852–1936) (malarz)

Las

Las
  • Młoda Polska
  • nokturny
  • natura
  • las
  • świerki (drzewa)
  • mrok

• Autor/WytwórcaWyczółkowski Leon (1852–1936) (malarz)
  • TytułLas
  • NazwaPejzaż
  • Miejsce powstaniaWarszawa (Europa; Polska; województwo mazowieckie)
  • Czas powstania1906
  • Materiałpłótno
    • 1. Nalepka/naklejka:
    • Muzeum Narodowe w Krakowie | Wystawa "Leon Wyczółkowski (1852-1936) w 150. rocznicę urodzin artysty" | Las, 1906 | Olej, płótno | Muzeum Narodowe w Szczecinie
    • ; nieznany
    • Wyczół
    • ; Wyczółkowski Leon (1852–1936)

Na pierwszym planie widoczny ciemnoszary pień świerku z nielicznymi konarami. W głębi obrazu pnie drzew tonące w mroku.

Leon Wyczółkowski to jeden z czołowych przedstawicieli Młodej Polski. Naukę zaczął pobierać w Warszawie w 1869 roku pod kierunkiem Antoniego Kamińskiego, Rafała Hadziewicza i Wojciecha Gersona Klasie Rysunkowej (do 1875 roku). Następnie wyjechał do pracowni Alexandera Wagnera w Monachium. W latach 1877–1879 doskonalił swe umiejętności u Jana Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, gdzie podjął pracę pedagogiczną w 1895 roku. Nauczał tam do 1911 roku. W zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie znajduje się obraz Las namalowany około 1910 roku, czyli rok przed zakończeniem pracy w krakowskiej akademii. Na pierwszym planie widoczny jest ciemnoszary pień świerku z nielicznymi konarami, w głębi zaś widoczne są pnie drzew tonące w mroku. Na obrazie została zbudowana atmosfera tajemnicy – swoiste zaproszenie do wejścia do lasu nocą, którego nie chce się przyjąć w związku z obawą przed tym, co jest niewiadome. Ten sam widok przedstawiony o innej porze dnia miałby całkiem odmienny bagaż symboliczny, co wykorzystuje artysta budując wyjątkowość dzieła. Natura dla Wyczółkowskiego stanowiłą bardzo ważne źródło motywów do artystycznego przetwarzania. Traktuje ją bezpośrednio, emocjonalnie – nie przedmiotowo.

Beata Małgorzata Wolska