Wąsowicz Wacław (1891–1942) (malarz)

Na plaży w Orłowie

Na plaży w Orłowie
  • parostatek
  • wczasy
  • plaża
  • Gdynia (Polska)
  • Orłowo (Polska)

• Autor/WytwórcaWąsowicz Wacław (1891–1942) (malarz)
  • TytułNa plaży w Orłowie
  • Miejsce powstaniaWarszawa (województwo mazowieckie)
  • Czas powstania1926
  • Materiałsklejka; płótno

Na pierwszym planie pośrodku obrazu grupa trzech kobiet w kostiumach kąpielowych: po lewej półleżąca odwrócona tyłem, obok nieco w głębi siedząca zwrócona w 3/4, po prawej siedząca odwrócona tyłem. Po prawej zamyka kompozycję drzewo. W głębi po lewej szczytowa ściana parterowego domu, nad nim, w górnym narożniku dom na wzniesieniu. Na dalszym planie morze.

W 1923 roku Wacław Wąsowicz przystąpił do Stowarzyszenia Artystów Polskich „Rytm”. Tę skupiającą różne postawy twórcze organizację charakteryzowało łączenie formalnych innowacji wypracowanych przez modernizm z tradycją sztuki klasycznej – postawa, która we Francji doprowadziła do wykrystalizowania się stylu art déco. W warszawskim salonie Garlińskiego wiosną 1925 roku, obok motywów ludowych, Wąsowicz pokazał arkadyjskie scenki z muzykantami oraz projekty saloników i buduarów. Wyjazd do Paryża przy okazji Międzynarodowej Wystawy Sztuk Dekoracyjnych wzmógł zainteresowanie dawnymi mistrzami malarstwa kolorystycznego, a także prekursorami współczesności: Eugènem Delacroix, Mauricem Vlaminckiem, Henrim Matisse’em, Raoulem Dufy. Również w ich dziełach, powstałych pod wpływem Giorgione i Tycjana, Wąsowicz odnalazł sielskie fêtes champêtres i fêtes galantes z nagimi muzami na łące oraz kąpiącymi się w plenerze. W 1926 roku polski artysta odwiedził Pomorze Gdańskie, zatrzymując się dłużej w Gdyni. Pobyt nad Bałtykiem zaowocował licznymi szkicami pejzażowymi, scenkami rodzajowymi i kompozycjami portowymi. Obraz Na plaży w Orłowie przedstawia grupę trzech współczesnych muz w trykotach kąpielowych – postaci tworzących „renesansowy” trójkątny układ na pierwszym planie. Ukazane w tle morze z parostatkiem zamyka z prawej strony wysokie drzewo. Z lewej Wąsowicz uwiecznił kurhaus i domek rybacki rodziny Görtzów, zwany dziś Domkiem Żeromskiego ze względu na wakacyjną gościnę pisarza w 1920 roku. W zbiorach szczecińskich znalazł się także akwarelowy wariant tej kompozycji oraz akwarela zatytułowana Przed hotelem w Orłowie, kadrująca kąpielisko z nieco dalszej perspektywy.

Szymon Piotr Kubiak