Powiat Randow

• dokumentacja naukowa, spis toponimów
Powiat Randow
  • języki germańskie > język niemiecki > język dolnoniemiecki
  • języki słowiańskie
  • języki słowiańskie > język kaszubski
  • języki słowiańskie > język polski
  • pomorzoznawstwo
  • regionalistyka
  • onomastyka > toponomastyka
  • Pommersches Landesmuseum in Stettin (1927-1945) - kolekcja

• Numer inwentarzowyMNS/ADA-F/14/1-205
  • Autor/WytwórcaHolsten, Robert (1862-1954) (inicjator); Beckmann, Heinrich (czynny około 1929-1934) (współautor); Lau, A. (czynny około 1929-1934) (współautor); Lorenz (czynny około 1929-1934) (współautor); Guse (czynny około 1929-1934) (współautor); Schultze (czynny 1929-1934) (współautor)
  • TytułPowiat Randow | Kreis Randow (niemiecki)
  • Miejsce powstaniaKreis Randow, powiat historyczny (Rzesza Niemiecka)
  • Czas powstania1929 - 1934
  • Technikapismo maszynowe, pismo odręczne
  • Materiałpapier
  • Cykl / kompletFlurnamen Sammlung
  • Sposób nabyciapozyskanie własne
  • Odpowiedzialny działDział Archeologii

Spis ludowych i archiwalnych nazw obiektów fizjograficznych naturalnych i antropogenicznych oraz miejsc zamieszkanych i niezamieszkanych. W skład dokumentacji wchodzi 205 kart, w tym niektóre zapisane dwustronnie, w obu woluminach obejmujących łącznie: spisy odręczne (188 kart), prasę („Volk und Wehr”, 1936, 1 karta; „Pommersche Heimat”, 1924, 4 karty), mapy odręczne (12 kart).

Spis został wykonany w ramach zainicjowanego przez pomorskiego językoznawcę dr. Roberta Holstena (1862–1954) projektu, polegającego na zebraniu przez nauczycieli i regionalistów z przedwojennej prowincji Pomorze (od Rugii do Lęborka) współczesnych ludowych i archiwalnych nazw obiektów fizjograficznych naturalnych i antropogenicznych oraz miejsc zamieszkanych i niezamieszkanych. Zgromadzony zespół archiwaliów (spisy i mapy, na których naniesiono lokalizację obiektów – Flurnamen Sammlung) obejmuje niematerialne dziedzictwo kulturowe regionu w zakresie onomastyki.

Dokumentację nazw obiektów fizjograficznych z obszaru dawnego Kreis Randow (aktualnie jego teren leży częściowo w pow. polickim i mieście Szczecinie, woj. zachodniopomorskie, Polska oraz w Kreis Vorpommern-Greifswald, Bundesland Mecklenburg-Vorpommern i w Kreis Uckermark, Bundesland Brandenburg, Niemcy) wykonali w latach 1929–1934: Heinrich Beckmann (nauczyciel, Stettin / Szczecin), A. Lau (Penkun), Lorenz (imię nieznane, Petershagen), Guse (imię nieznane, nauczyciel, Sonnenberg), Schultze (imię nieznane, nauczyciel, Wollin / Wolin).

Językiem oryginału jest niemiecki (w tym dialekt dolnoniemiecki) oraz fragmentarycznie słownictwo słowiańskie, polskie i kaszubskie. Zbiór ma dwie części, obie A–Z. W skład dokumentacji wchodzi 205 kart, w tym niektóre zapisane dwustronnie, w obu woluminach obejmujących łącznie: spisy odręczne (188 kart), prasę („Volk und Wehr”, 1936, 1 karta; „Pommersche Heimat”, 1924, 4 karty), mapy odręczne (12 kart).

W zespole archiwaliów zachowała się większość map topograficznych, na których naniesiono lokalizację obiektów fizjograficznych z przypisanymi nazwami.

Andrzej Chludziński

Pobierz kompletny PDF - Powiat Randow (318.4 MB)