Zawieszka z drutu

• złoto

• Numer inwentarzowyMNS/A/22255/117
  • NazwaZawieszka z drutu
  • Miejsce powstaniaSkandynawia (region, Europa północna, Płw. Skandynawski, Gotlandia, Olandia, Bornholm, Wyspy Duńskie))
  • Czas powstaniaokres wędrówek ludów
  • Technikaodlewanie i przekuwanie
  • Materiałzłoto
      • 1.9 cm (średnica)
      • 10.24 g (masa)
  • Kolekcjaokres przedrzymski, rzymski i wędrówek ludów
  • Miejsce zebrania w terenieSuchań (województwo zachodniopomorskie)
  • Sposób nabyciabadania terenowe
  • Odpowiedzialny działDział Archeologii

Złoty pierścień, najprawdopodobniej pełniący funkcję zawieszki wykonany ze złotego drutu, zwężonego na końcach i uciętego, który został następnie trzykrotnie zawinięty.

Złoty pierścień, najprawdopodobniej pełniący funkcję zawieszki, wykonano ze złotego drutu. Ozdoby tego typu znane są z obszaru Europy północnej i centralnej począwszy od późnego okresu wpływów rzymskich (III wiek). Na Pomorzu Zachodnim drugi taki pierścień znaleziono w Karlinie, pow. białogardzki. Szczególnie licznie złote ozdoby tego typu występują na obszarze południowej Skandynawii, np. w Halsskov Overdrev, Rynkeby i Aars w Danii. Pierścień wchodził w skład rozproszonego depozytu złotych przedmiotów, który odkrywano w Suchaniu kolejno w latach 2006 i 2007. Pierwsze trzy przedmioty znalazł przypadkowo w 2006 roku mieszkaniec Suchania. Odkrycie zostało zgłoszone do urzędu konserwatorskiego. Kolejne elementy depozytu odkrywano w trakcie zorganizowanych badań archeologicznych. W skład zespołu, oprócz prezentowanego zabytku, wchodziły dwa, niemal identyczne brakteaty z napisami runicznymi i trzy zawieszki pierścieniowate wykonane z perełkowanego drutu, zapewne elementy złotej kolii, za czym przemawia obecność zawieszek oraz uszek dolutowanych na brakteatach. Prezentowany pierścień najprawdopodobniej także był jej częścią. Cały zespół zabytków datowany jest na 2. połowę V wieku.

Bartłomiej Rogalski

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, ul. Staromłyńska 27, Szczecin