Zawieszka pierścieniowata

• złoto

• Numer inwentarzowyMNS/A/22255/106
  • NazwaZawieszka pierścieniowata
  • Miejsce powstaniaSkandynawia (region, Europa północna, Płw. Skandynawski, Gotlandia, Olandia, Bornholm, Wyspy Duńskie))
  • Czas powstaniaokres wędrówek ludów
  • Technikawybijanie
  • Materiałzłoto
      • 1.9 cm (średnica)
      • 3.07 g (masa)
  • Kolekcjaokres przedrzymski, rzymski i wędrówek ludów
  • Miejsce zebrania w terenieSuchań (województwo zachodniopomorskie)
  • Sposób nabyciabadania terenowe
  • Odpowiedzialny działDział Archeologii

Złota zawieszka pierścieniowata wykonana z trzech koncentrycznych pierścieni ze złotego drutu. Pierścień zewnętrzny i wewnętrzny jest pokryty gęstym, perełkowatym karbowaniem. Pierścień środkowy jest niezdobiony. Wnętrze zawieszki wypełnia perełkowaty drucikowaty krzyżyk. Zawieszka posiada uszko ze złotej blaszki. Na brzegach  uszka znajdują się po dwa repusowane żeberka. U nasady uszka z jednej strony znajduje się asymetryczna grupa trzech spłaszczonych złotych kulek. Z tej samej strony, w miejscu przylegania ramion krzyża do pierścienia zawieszki umieszczono po jednej analogicznej spłaszczonej kulce. Z drugiej strony brak kulek.

Złota zawieszka pierścieniowata wykonana została z trzech koncentrycznych drucianych pierścieni, z których dwa są pokryte gęstym, perełkowatym karbowaniem. Wnętrze zawieszki wypełnia perełkowy drucikowaty krzyżyk. Zawieszka ma uszko ze złotej blaszki z repusowanymi żeberkami. U nasady uszka z jednej strony znajduje się asymetryczna grupa trzech spłaszczonych złotych kulek. Zawieszki pierścieniowate prezentowanego typu, z wewnętrznym krzyżem, występują głównie na obszarze południowej Skandynawii, gdzie datowane są na V i VI wiek. Okaz z Suchania wykonano zapewne w połowie V stulecia. Najbardziej znane okazy pochodzą z bogatego skarbu srebrnych przedmiotów odkrytego w Sorte Muld II, w obrębie rozległego kompleksu osadniczego na północno wschodnim Bornholmie, który pełnił funkcję ośrodka władzy i kultu o ponadregionalnych oddziaływaniach. Wśród ponad 30 000 zabytków jakie tam znaleziono znajdują się także bogate depozyty numizmatów i ozdób, zapewne o charakterze wotywnym. W jednym z nich wystąpiły brakteaty i zawieszki pierścieniowate analogicznie jak te pochodzące ze skarbu z Suchania. Dowodzi to oddziaływań wspomnianego ośrodka bornholmskiego na obrzędowość mieszkańców Pomorza Zachodniego lub jest świadectwem pobytu grup ludności skandynawskiej w regionie. Z dalszych geograficznie analogii wskazać można obszary anglosaskie doby merowińskiej m.in. z Kentu. Zawieszka stanowiła element rozproszonego skarbu złotych przedmiotów odkrywanych w Suchaniu w latach 2006 i 2007.

Bartłomiej Rogalski

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, ul. Staromłyńska 27, Szczecin