Stargard

• Messtischblatt
Stargard
  • Pomorze, prowincja historyczna (Rzesza Niemiecka)
  • Holsten, Robert (1862-1954). Flurnamen Sammlung
  • Pommersches Landesmuseum in Stettin (1927-1945) – kolekcja
  • regionalistyka
  • pomorzoznawstwo
  • onomastyka > toponomastyka

• Numer inwentarzowyMNS/ADA-M/422
  • Autor/WytwórcaWehrmann, Martin (1861-1937) (badacz); Holsten, Robert (1862-1954) (badacz) - Königlich Preußische Landesaufnahme, Berlin (1875-1921) (wydawca)
  • TytułStargard | 1243 Stargard (niemiecki)
  • NazwaMesstischblatt
  • Miejsce powstaniaSzczecin (województwo zachodniopomorskie) (opracowanie); Stargard (województwo zachodniopomorskie); Berlin (Niemcy)
  • Czas powstania1931 - 1935
  • Technikapismo odręczne, druk jednobarwny, czarny
  • Materiałtkanina; papier
  • Sposób nabyciapozyskanie własne
  • Odpowiedzialny działDział Archeologii

Mapa jest załącznikiem do spisu toponimów, wykonanego w ramach zainicjowanego przez pomorskiego językoznawcę dr. Roberta Holstena (1862–1954) projektu, polegającego na zebraniu z przedwojennej prowincji Pomorze w wyniku wywiadów terenowych i kwerendy źródeł nazw obiektów fizjograficznych naturalnych i antropogenicznych oraz miejsc zamieszkanych i niezamieszkanych. Mapy topograficzne typu Meßtischblatt w skali 1:25 000 charakteryzują się bardzo wysoką szczegółowością i dokładnością odwzorowania topografii terenu.

Mapę 1243 Stargard II opracowano i wydano w 1890, a skorygowano w 1922 roku. Obejmuje obszar w pobliżu miejscowości Stargard i.Pom., Stadtkreis Stargard, Reg. Bez. Stettin, Prov. Pommern, dziś Stargard, pow. stargardzki, woj. zachodniopomorskie, Polska. Jest jedynym zachowanym egzemplarzem arkusza przedwojennej mapy topograficznej oznaczonego godłem 1243, zawierającym dane o lokalizacji obiektów i ich nazw w zasobie archiwalnym Flurnamen Sammlung. Na drukowanej mapie ręcznie naniesiono warstwę z numeracją obiektów fizjograficznych odnoszących się do miejscowości: Lubow, dziś Lubowo; Klempin, dziś Klępino; Mulkenthin, dziś Małkocin; Buchholz, dziś Grabowo; Kitzerow, dziś Kiczarowo; Pegelow, dziś Gogolewo; Stargard i.Pom., dziś Stargard; Zartzig, dziś Strachocin; Wulkow, dziś Ulikowo; Karolinenthal, dziś Sułkowo; Treptow, dziś Trzebiatów; Schwendt, dziś Święte; Hansfelde, dziś Tychowo.

Andrzej Chludziński