Autor nieznany - kultura późnej ceramiki wstęgowej

Wisior z muszli

• wisiorek, ozdoba
Wisior z muszli
  • neolit
  • biżuteria
  • ozdoby
  • wyposażenie > wyposażenie grobowe
  • kultura późnej ceramiki wstęgowej

• Numer inwentarzowyMNS/A/22065/6
  • Autor/WytwórcaAutor nieznany - kultura późnej ceramiki wstęgowej
  • NazwaWisior z muszli
  • Czas powstanianeolit
  • Technikawyrób ręczny, jednostkowy, wiercenie
  • Materiałmuszla
  • Kolekcjaepoka kamienia
  • Miejsce zebrania w terenieKarsko (powiat pyrzycki, województwo zachodniopomorskie)
  • Sposób nabyciawymiana
  • Odpowiedzialny działDział Archeologii

Miseczkowata zawieszka (wisior) z muszli połówki muszli małża z rodzaju Spondylus (zawiaśnik) ze śladami po pięciu otworkach od strony zamka muszli. Perlista powierzchnia zewnętrzna muszli, pierwotnie z wypustkami, częściowo starta. Muszla uległa w częściowej lityfikacji krzemionkowej

Ozdoba wykonana z muszli małża z rodzaju Spondylus (zawiaśnik) została znaleziona w grobie odkrytym w Karsku (niem. Schöningsburg) w 1884 roku. Natrafiono na niego przypadkowo, w trakcie jesiennego kopcowania brukwi na wyniesieniu przy północnej krawędzi niecki jeziora Płoń. Na głębokości około 25 cm odkryto pochówek inhumacyjny mężczyzny. Szkielet był ułożony po osi wschód-zachód. Przy czaszce, umieszczonej od strony wschodniej, znajdowały się cztery naczynia gliniane zachowane we fragmentach, a przy nogach topór kamienny, para kłów dzika oraz trzy wyroby krzemienne.

Dziedzic dóbr w Karsku, Hermann von Schöning, część zabytków podarował do zbiorów Towarzystwa Historii i Starożytności Pomorza w Szczecinie, a pozostałe włączył do kolekcji rodowej w Żukowie.

Medalion z połówki muszli z otworkami do zawieszania był jedynym elementem wyposażenia pochówku, którego nie wymieniono w opisie znaleziska z początku listopada 1884 roku. W ciężkim, gliniastym gruncie, który przywierał do przedmiotów, masywna miseczkowata muszla prawdopodobnie nie odróżniała się od ułamków ceramiki i razem z nimi trafiła do Szczecina. Pojawia się dopiero w zapisie na metryczce, która wylicza wyklejone już naczynia. W literaturze przedmiotu ozdoba ta zagościła dopiero w latach dwudziestych XX wieku.

Muszle spondylusów (gatunek Spondylus gaederopus) żyjących w północno-wschodnich wodach Morza Śródziemnego były chętnie użytkowane przez neolityczne społeczności wywodzące się z kręgu naddunajskiego do wykonywania różnego typu ozdób osobistych, wisiorów, zapięć, bransolet i paciorków. Ich dystrybucja uznawana jest za najstarszą dalekosiężną sieć wymiany wyrobów prestiżowych w pradziejach Europy. Z ziem Polski znanych jest kilka ozdób z muszli zawiaśnika, w tym dwa medaliony podobne do odkrytego w Karsku.

Grób z Karska, związany z młodszymi ugrupowaniami z ceramiką wstęgową wywodzącymi się z kręgu naddunajskiego, w przybliżeniu można datować na 1. połowę V tysiąclecie BC.

Krzysztof Kowalski

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, ul. Staromłyńska 27, Szczecin